Strona główna Wiadomości

Prezydent Handzel: Miliony złotych przeznaczone na Sandecję zostały przejedzone

Briefing prezydenta Handzla na temat MKS Sandecja SA. Fot. UMNS

Poważnej rozmowy o przyszłości MKS Sandecja SA chce prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. W piątek poinformował o złej sytuacji finansowej miejskiej spółki – tylko przez ostatnie 1,5 roku z budżetu miasta dołożono do klubu ponad 10 mln zł.

– Rada Nadzorcza sportowej spółki akcyjnej MKS Sandecja Nowy Sącz dokonała przeglądu i oceny sytuacji spółki. Otrzymałem opasły raport, który, mam nadzieję, będzie przyczynkiem do dyskusji na najbliższej sesji Rady Miasta Nowego Sącza, jeśli radni wprowadzą do porządku obrad tak ważny temat jak Sandecja, która od wielu lat jest naszą chlubą, sławiącą Nowy Sącz w całej Polsce – poinformował w piątek dziennikarzy prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Prezydent zadeklarował się jako kibic Sandecji i stwierdził, że chciałby, aby klub miał “stabilną sytuację sportową i finansową, by miała właściwą infrastrukturę”. – Środki finansowe, które zostały przekazane klubowi z budżetu miasta, zostały  przejedzone – stwierdził. Dodał jednak, że rozważa jednocześnie przeznaczenie dla spółki Sandecja dodatkowego miliona złotych z miejskiego budżetu.

sytuacja finansowa Sandecji
Fragment prezentacji na temat sytuacji finansowej MKS Sandecja SA

Handzel poinformował również, że prowadzone są rozmowy na temat przejęcia MKS Sandecja SA przez prywatnego inwestora. – W tym modelu zarządzania spółki, nie stać miasta na jej utrzymanie – uważa Handzel.

Spółkę akcyjną MKS Sandecja utworzono, ze 100-procentowym udziałem Miasta, w maju 2017 roku, na kilka miesięcy przed awansem piłkarzy do Ekstraklasy. Kapitał zakładowy wyniósł 1,1 mln zł.

Jak poinformował prezydent w piątek, Sandecja SA kupiła od prowadzącego wcześniej klub Stowarzyszenia MKS Sandecja za 2,5 mln zł netto (w tym 250 tys. zł za herb klubu). Prezesem stowarzyszenia był robiący rozliczne interesy z Miastem Andrzej Danek, później dyrektor MKS Sandecja S.A. Przez 10 lat działalności Stowarzyszenia trafiło do niego łacznie 19 mln zł miejskich dotacji. Dodatkowo Stowarzyszenie otrzymywało 30% wartości transferów sprzedawanych zawodników.

Fragment prezentacji na temat sytuacji finansowej MKS Sandecja SA

Sandecja po jednym sezonie gry w Ekstraklasie spadła do I Ligi. W tym okresie spółka zanotowała 7,5 mln zł straty. Natomiast między czerwcem 2018 a końcem listopada ubiegłego roku (6 miesięcy) Sandecja SA odnotowała kolejne 4 mln zł straty.

W 2017 oraz 2018 roku Miasto wydało na podwyższenie kapitału zakładowego spółki ponad 10 mln zł.

Na koniec września ub. roku w MKS Sandecja SA było zatrudnionych łącznie 125 osób. Według informacji przekazanych w trakcie konferencji prasowej, przy obecnym modelu zarządzania spółka potrzebuje tylko na bieżącą działalność około 10,5 mln zł rocznie, z czego około 7,6 mln zł musi pochodzić od Miasta.

sytuacja finansowa Sandecji Nowy Sącz
Fragment prezentacji na temat sytuacji finansowej MKS Sandecja SA

(JO)