Strona główna Wiadomości

Prezydent Handzel: Uroczyste otwarcie mostu 11 maja

Reklama
wkrótce otwarcie mostu heleńskiego
Fot. TK / Twój Sącz

Uroczyste otwarcie nowego mostu na Dunajcu (“heleńskiego”) nastąpi 11 maja – poinformował w czwartek wieczorem prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel w trakcie 5. spotkania online z mieszkańcami. Ruch kołowy zostanie skierowany na most w niedzielę 12 maja.

Przy moście trwają już ostatnie prace przy układaniu nawierzchni. Niebawem zakończone zostaną roboty przy umacnianiu brzegów Dunajca oraz porządkowanie placu budowy. Do końca kwietnia powinna się również zakończyć wymiana nawierzchni na drogach dojazdowych do mostu: na Bulwarze Narwiku oraz ul. Krakowskiej.

Prezydent Ludomir Handzel zapowiedział symboliczne “przecięcie wstęgi” na nowym moście w sobotę 11 maja br.

Zakres „przebudowy układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” obejmował m.in. rozbiórkę oddanego do użytku w 1958 roku mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi przebudowano na rondo typu „średniego”. Na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową powstało rondo „małe”.

Prace są finansowane w większości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

Symboliczna inauguracja inwestycji realizowanej przez firmę Banimex (wygrała przetarg oferując 76,5 mln zł) nastąpiła 21 października 2017. Prace rozbiórkowe mostu im. Józefa Piłsudskiego (powszechnie nazywanego „heleńskim” od nazwy osiedla Helena na lewym brzegu Dunajca) rozpoczęły się jednak dopiero na początku maja 2018. Kilka tygodni później, pod koniec czerwca, zaczęto budować nową przeprawę. Zamknięcie mostu spowodowało poważne trudności w poruszaniu się po Nowym Sączu, powodując olbrzymie korki na drogach objazdowych.

Pierwotny termin zakończenia prac upłynął 31 grudnia 2018 roku. Mimo rozpoczęcia inwestycji z kilkumiesięcznym opóźnieniem (z powodu ślimaczących się prac przy przełożeniu sieci gazowej) poprzednie władze miasta aż do wyborów samorządowych w październiku 2018 roku zapewniały, że most będzie gotowy w terminie.

(JO)

Reklama