Strona główna Wiadomości

Prezydent Handzel w Radio Kraków: Zmiany na razie są powolne i bardzo płytkie

wypowiedzenia w ratuszu
Briefing przyszłego prezydenta Nowego Sącza w powyborczy poniedziałek 5 listopada. Fot. JO / Twój Sącz

– To są punktowe zmiany, które naszym zdaniem były konieczne i które wdrażamy z dużym spokojem. Powiedziałbym nawet, że są stosunkowo powolne i na razie bardzo, bardzo płytkie – powiedział Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza w środowym wywiadzie dla Radia Kraków. Od zeszłego tygodnia w Urzędzie Miasta zwolniono z funkcji lub wręczono wypowiedzenia kilkunastu osobom, głównie dyrektorom wydziałów.

– Każde zwolnienie jest niemiłe i rodzi emocje, zwłaszcza po wielu latach. Prezydent Bochenek analizuje wydział po wydziale, podejmuje decyzje i je wdraża. Audyt jest przeprowadzany teraz, ale była też obserwacja pracy przez wiele lat – mówił na antenie Radia Kraków prezydent Nowego Sącza.

Od piątku w Ratuszu trwa wręczanie wypowiedzeń niektórym pracownikom. Chodzi głównie o osoby zajmujące stanowiska dyrektorów wydziałów. Zwolnienia, z zachowaniem okresu wypowiedzenia i bez obowiązku świadczenia pracy, otrzymali m.in. kierujący wydziałami: kultury, sportu, komunikacji społecznej i promocji; architektury, budownictwa i geodezji; edukacji; zdrowia i opieki społecznej; przedsiębiorczości; ochrony środowiska; bezpieczeństwa i kontroli wewnętrznej; zarządzania kryzysowego. Zwolniono także kierowniczkę kancelarii prezydenta, komendanta Straży Miejskiej i dyrektora Sadeckiego Urzędu Pracy.

Zwolniony we wtorek dotychczasowy dyrektor wydziału architektury Mirosław Trzupek swoje zwolnienie skomentował kilka godzin później na Twitterze oraz facebook`owym profilu „Architektura Nowego Sącza”. – W dniu dzisiejszym zostałem w żenujący sposób zwolniony z pracy w Urzędzie Miasta. Oświadczam jednak, że niezależnie od chamstwa, które zagnieździło się w Ratuszu, nie poprzestanę w działaniach na rzecz rozwoju architektury w naszym mieście, a także promocji dobrej architektury – napisał były dyrektor. Jednak kilkanaście godzin później usunął te wpisy.

– Nie nazwałbym tego czystkami. Jeżeli mówimy o wieluset pracownikach to kilka osób, które tworzy najbliższe otoczenie prezydenta, de facto zarząd miasta, to chyba jest naturalne, że dochodzi do zmian. Dwanaście lat było skostnienie, byliśmy przyzwyczajeni do jednego nazwiska i to powoduje zdziwienie. To nie są masowe zwolnienia, to na prawdę są punktowe zmiany, które naszym zdaniem były konieczne i które wdrażamy z dużym spokojem. Powiedziałbym nawet, że są stosunkowo powolne i na razie bardzo, bardzo płytkie – tłumaczył w środę w Radiu Kraków Ludomir Handzel.

Urząd miasta ogłosił już nabory na stanowiska dyrektora (lub pełniących obowiązki dyrektora) niektórych wydziałów, dyrektora Urzędu Pracy oraz komendanta Straży Miejskiej. Do środy wieczór było ogłoszonych dziesięć postępowań kwalifikacyjnych.

– Konkursy mam nadzieję wyłonią dobrych kandydatów, nowych dyrektorów i myślę, że tutaj z optymizmem można patrzeć w przyszłość. Zależy mi na tym, aby zostali wyłonieni ludzie kompetentni, to jest podstawowa sprawa. Żeby te osoby miały świeże spojrzenie na miasto, żeby swoją energią, pasją mogły zarazić innych, żeby mogły zbudować zespół, który będzie chciał pracować dla mieszkańców a nie obok mieszkańców – tłumaczył na antenie Radia Kraków prezydent Nowego Sącza.

(JO)

Reklama