Prezydent miasta: Mam nadzieję że odzyskamy kontrolę nad Sądeckimi Wodociągami

Prezydent Nowego Sącza wystosował list do mieszkańców miasta, w którym zapowiada walkę o „odzyskanie Sądeckich Wodociągów przez Miasto” i doprowadzenie do obniżenia cen wody i ścieków. Z kolei wójtowie sąsiednich gmin – udziałowcy spółki SW – zarzucają prezydentowi podważanie wiarygodności Sądeckich Wodociągów. Od września z powodu cofnięcia przez Miasto dopłat do taryf, mieszkańcy Nowego Sącza będą płacić wyższe rachunki za wodę i odprowadzenie ścieków.

Trwa publikacja oświadczeń związanych z zapowiedzią spółki Sadeckie Wodociągi, że mieszkańcy Nowego Sącza od września będą płacić zgodnie z taryfą 16,53 zł za metr sześcienny wody i ścieków. Do tej pory płacili 11,29 zł dzięki dopłatom z budżetu Nowego Sącza, ale Rada Miasta na wniosek prezydenta zdecydowała o wycofaniu się z dopłat aby uzyskać 3 mln zł potrzebne do ratowania komunalnej spółki NOVA.

Więcej: Sądeckie Wodociągi: Od września mieszkańcy Nowego Sącza za wodę i ścieki zapłacą bez dopłaty czyli 16,53 zł

W piątek prezydent Nowego Sącza wystosował list do mieszkańców „w sprawie planowanych przez Zarząd Sądeckich Wodociągów Spółka z o.o. podwyżek cen wody i ścieków”. Podtrzymuje w nim swoje wcześniejsze stanowisko, że Zarząd Sądeckich Wodociągów działa „na szkodę Miasta i jego mieszkańców”. Pełna treść listu:

oświadczenie w sprawie Sądeckich Wodociągów

W piątek prezydent na briefingu prezydent Handzel mówił m.in.: „Nie jest celem spółki komunalnej wypracowywanie zysku, a dostarczanie mieszkańcom usług komunalnych w jak najniższej cenie. Mieszkańcy nie mają żadnego  przedstawiciela w radzie nadzorczej i zarządzie Spółki i nie jesteśmy w stanie zorientować się dlaczego takie działania są podejmowane. Liczby mówią same za siebie i wystarczy nam niższy zysk Sądeckich Wodociągów i niższe ceny za wodę i ścieki”. Prezydent również wezwał zarząd Sądeckich Wodociągów aby zrobił „krok do tyłu i brał pod uwagę mieszkańców Nowego Sącza”.

Pełny zapis spotkania prezydenta z dziennikarzami (z udziałem wiceprezydenta, radnych Koalicji Nowosądeckiej i prezesa Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej).

Podczas briefingu władze Nowego Sącza zaprezentowały wykres który ma dowodzić, że ceny wody w mieście należą do jednych z najwyższych w Polsce.

Źródło: Urząd Miasta Nowego Sącza

Tymczasem wójtowie czterech gmin, które są mniejszościowymi udziałowcami spółki Sądeckie Wodociągi (Nowy Sącz ma 48 proc. udziałów), wystosowali własne oświadczenie w sprawie „nieprawdziwych informacji zawartych w oświadczeniu prezydenta”. Uspokajają mieszkańców swoich gmin, że nie zaprzestaną dopłat do cen wody i ścieków. Podkreślają też, że „z dużym niepokojem” obserwują „wypowiedzi, które podważają wiarygodność Spółki”.

(JO)