Strona główna Wiadomości

Prezydent RP Andrzej Duda w I Liceum Ogólnokształcącym: Wychowanie w tym regionie zawsze było patriotyczne

Prezydent RP Andrzej Duda w I Liceum Ogólnokształcącym
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Zaangażowanie wychowanków tej szkoły w budowę polskiego wojska i administracji pokazuje, że wychowanie w tym regionie zawsze było patriotyczne – mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu, które w tym roku obchodzi 200-lecie powstania.

Prezydent podkreślił, że szkoła obchodzi swoje 200-lecie w roku 100-lecia polskiej niepodległości, a jej absolwenci zostawali legionistami, zajmowali stanowiska w polskim wojsku i administracji. – To pokazuje, jakie było tutaj, w Sączu wychowanie – takie jak zawsze – patriotyczne, w polskiej tradycji – powiedział.

Prezydent dodał, że jako licealista konkurował z uczniami sądeckiego liceum w olimpiadzie wiedzy o Polsce i świecie współczesnym. – Byłem pod ogromnym wrażeniem, bo ja byłem jedynym uczniem z mojej szkoły, który dostał się do etapu centralnego, a z jedynki sądeckiej było pięcioro albo sześcioro uczniów. To pokazywało, jak bardzo wysoki jest poziom – powiedział Andrzej Duda. Mówił także o swoich rodzinnych związkach z Sądecczyzną, regionem, gdzie kultywuje się tradycję. – W jakimś sensie Sądecczyzna wychowała mnie do tego dzieła, które teraz realizuję. Z Sądecczyzny płynie moc, która daje siłę – powiedział Prezydent.

Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda podziękowała obecnej i wcześniejszym dyrekcjom oraz nauczycielom liceum „za patriotyczne wychowanie młodzieży, za świetne przygotowanie młodzieży do pracy zawodowej czy też do dalszej ścieżki edukacyjnej”.

Jako nauczycielka życzyła swoim koleżankom i kolegom satysfakcji z pracy, a uczniom, aby szkoła była nie tylko miejscem zdobywania wiedzy i poszerzania horyzontów, ale także miejscem rozwijania zainteresowań i pasji oraz nawiązywania „wspaniałych koleżeńskich relacji”.  – Zobaczycie kiedyś, że często są to relacje na całe życie – dodała Pierwsza Dama.

Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Historia nowosądeckiego liceum zaczyna się w 1816 r., kiedy cesarz Austrii wydał dekret, zalecający zakładanie szkół gimnazjalnych w każdym obwodzie ówczesnej Galicji. Po staraniach władz miasta, nowosądeckiego społeczeństwa oraz duchowieństwa już w 1817 r. zapadła cesarska zgoda na otwarcie sześcioklasowej szkoły średniej. Gimnazjum zostało otwarte w listopadzie 1818 r.

źródło Kancelaria Prezydenta RP (PAP/KG)