Strona główna Wiadomości

Prezydent Ryszard Nowak bez litości krytykuje kampanię PiS i Iwony Mularczyk

Reklama
Nowak: Mularczyk przegrała przez fatalną kampanię PiS
Briefing prezydenta Ryszarda Nowaka. Fot. RTK

Ustępujący po trzech kadencjach prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak nie zostawia suchej nitki na kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w mieście oraz w kraju. Nowak jeszcze w wakacje zrezygnował z członkostwa w PiS po decyzji władz partii o wystawieniu w wyborach kandydatury Iwony Mularczyk, nie mającej żadnego doświadczenia samorządowego żony posła Arkadiusza Mularczyka. Iwona Mularczyk w niedzielę przegrała drugą turę wyborów z Ludomirem Handzlem (Koalicja Nowosądecka).

Zasiadający od 12 lat w fotelu prezydenta Nowego Sącza Ryszard Nowak w poniedziałek wypowiedział się o wyniku lokalnych wyborów oraz o kampanii kandydatki PiS Iwony Mularczyk. Uznał, że mieszkańcy miasta podeszli do wyborów w sposób “szczególny”, o czym świadczyła m.in. wysoka frekwencja (niemal 56 proc.). Iwona Mularczyk zdobyła niewiele ponad 15 tys. głosów, zwycięzca, Ludomir Handzel, ponad 21 tys.

– To nie jest ciemny lud i nie wszystko kupi. I nie kupił. Przegrana pani Mularczyk była w momencie, kiedy została zgłoszona. To nie jest przegrana pani Mularczyk de facto, nie jest przegrana pana Mularczyka, choć na pewno tak to osobiście odbiera, ale to jest przegrana całego PIS-u i to mówię z pełną odpowiedzialnością. Począwszy od samego prezesa. No i można jechać od góry: prezydenta niestety, premiera, wicepremierów, chyba z dziesięciu ministrów albo i więcej – powiedział Nowak w poniedziałek.

– Jeszcze takiej kampanii nie widziałem przez 26 lat funkcjonowania w polityce, nie widziałem czegoś takiego, że programem wyborczym jest jedno zdanie: bliska współpraca z rządem. No tak wyglądał program pani Iwony Mularczyk. To za mało. Obietnice? Nierealne, bo każdy kto śledził wybory – nie tylko mówię o Nowym Sączu – tylko wybory w ogóle w kraju to widział, że w większości miast, gdzie odbywały się tego typu spotkania, takie same obietnice były deklarowane. Funkcjonuję jako prezydent 12 lat, 8 lat pod rządami Platformy Obywatelskiej w kraju, 12 lat w Województwie Małopolskim i jestem klasycznym zaprzeczeniem tej tezy, że trzeba być z określonej partii żeby cokolwiek zrobić i cokolwiek uzyskać – stwierdził Ryszard Nowak, w ostatniej kadencji prezydent największego miasta w Polsce rządzonego przez przedstawiciela PiS (do momentu opuszczenia szeregów tej partii w lipcu 2018).

Ryszard Nowak skrytykował też wszystkie wizyty dostojników państwowych, którzy w trakcie kampanii wyborczej przyjeżdżali do miasta na chwilę, aby wesprzeć obecnością kandydatkę PiS.

– To była zupełna głupota, mówiąc szczerze strzelanie sobie w kolano. A już gwoździem do trumny była wizyta Prezydenta i to jeszcze na cmentarzu w dniu 1 listopada. To jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Przez 12 lat funkcjonowania, przez 3 kampanie wyborcze, to łaskawie się pojawił pan prezes przed drugą turą na spotkanie. Tyle. Nie widziałem tu żadnego ministra ani premiera, nie mówiąc o wielu innych prominentnych funkcjonariuszach państwowych. Do dzisiaj jeszcze tego nie rozumiem, nie przeanalizowałem tego, ale to fatalny błąd. Ktoś, kto taką kampanię wymyślił – w ogóle mówię w skali kraju – powinien za to odpowiadać – powiedział dziennikarzom Ryszard Nowak.

(JO)

Reklama