Strona główna Wiadomości

Prezydent Ryszard Nowak z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Ryszard Nowak z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Warszawa, Pałac Prezydencki. Prezydent RP Andrzej Duda wręcza prezydentowi Nowego Sącza Ryszardowi Nowakowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył w poniedziałek odznaczenia państwowe za zasługi w działalności społecznej, samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej.

– Dziękuję za tę służbę dla swoich, dla tych najbliższych, dla sąsiadów, współmieszkańców, dla swojej gminy, powiatu, województwa, regionu, ale dziękuję także, że poprzez tę służbę czynnie uczestniczycie państwo w budowaniu potencjału dowodzenia Rzeczypospolitej, czyli nas wszystkich – mówił na spotkaniu z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wręczył dziesięciu osobom – w tym prezydentowi Nowego Sącza Ryszardowi Nowakowi – Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski “za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego, za działalność społeczną i publiczną, za osiągnięcia w pracy samorządowej”. Siedemnaście osób otrzymało Złote Krzyże zasługi, a piętnaście osób Srebrne Krzyże Zasługi.

– To dla mnie wielki zaszczyt i honor, że mogłem odebrać z rąk Prezydenta RP tak wysokie odznaczenie. To dla mnie również szczególny wyraz uznania za wieloletnią działalność publiczną, ale jednocześnie za pracę na rzecz samorządu terytorialnego i lokalnej społeczności. Bardzo za to dziękuję i zapewniam, że to chyba największa motywacja do dalszej działalności, która choć nie należy do łatwych i wymaga wielu poświęceń, to z pewnością przynosi wiele zadowolenia i satysfakcji – powiedział tuż po odebraniu odznaczenia prezydent Nowak.

Order Odrodzenia Polski to drugie pod względem starszeństwa – po Orderze Orła Białego – polskie państwowe odznaczenie cywilne. Order ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Order ten dzieli się na 5 klas: klasa I Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski; klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski; klasa III Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski; klasa IV Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski; klasa V Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Według Wikipedii w polskim systemie orderowo-odznaczeniowym Order Odrodzenia Polski występuje po Orderze Orła Białego oraz Orderze Wojennym Virtuti Militari, a przed Orderem Krzyża Wojskowego, Orderem Krzyża Niepodległości i Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

(JO), źródło: Kancelaria Prezydenta RP, www.nowysacz.pl