Strona główna Wiadomości

Prezydent Ryszard Nowak pożegnał się z PiS-em

Reklama
Maj 2017 Warszawa, Pałac Prezydencki. Prezydent RP Andrzej Duda wręcza prezydentowi Nowego Sącza Ryszardowi Nowakowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak poinformował, że złożył rezygnację z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Nowak na razie nie komentuje powodów tego kroku ale niewątpliwie związany jest on z decyzją Komitetu Politycznego PiS, który w piątek zaakceptował kandydaturę Iwony Mularczyk na prezydenta miasta w zbliżających się wyborach samorządowych.

“Szanowni Państwo, Uprzejmie informuję, że w dniu dzisiejszym na ręce prezesa Jarosława Kaczyńskiego złożyłem rezygnację z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość” – napisał prezydent Nowego Sącza w poniedziałek na mało popularnym (niewiele ponad tysiąc polubień) facebook`owym profilu “Nowak dla Miasta”.

Nowak PiS

Na razie Ryszard Nowak odmawia komentarza do tej decyzji ale dla obserwatorów lokalnej polityki powód jest oczywisty – decyzja Komitetu Politycznego PiS z ostatniego piątku. Władze partii zaakceptowały wtedy Iwonę Mularczyk, żonę posła PiS Arkadiusza Mularczyka, jako kandydatkę partii na prezydenta Nowego Sącza w jesiennych wyborach.

Ryszard Nowak, który na początku roku zapowiedział, że nie będzie się starał o czwartą reelekcję na stanowisko prezydenta miasta, od wielu tygodni wskazywał jako swojego kandydata Krzysztofa Głuca, nauczyciela akademickiego oraz byłego członka zarządu Sądeckich Wodociągów. – Pan doktor Krzysztof Głuc jest kandydatem, którego z przyjemnością poprę, bo jestem przekonany, że dobrze będzie pełnił swoją funkcję. Liczę, że ostateczna decyzja taka będzie. Jeżeli nie, to się będę martwił ale też tego nie zostawię i nie odpuszczę – mówił Ryszard Nowak w wywiadzie dla Naszej Telewizji Sądeckiej na początku lipca.

Ryszard Nowak jest prezydentem Nowego Sącza trzecią kadencję, od 2006 roku. Wcześniej był m.in. posłem Prawa i Sprawiedliwości (2001 – 2005). Na początku lat 90. współtworzył Porozumienie Centrum. Po ostatnich wyborach samorządowych okazało się, że 85-tysięczny Nowy Sącz jest największym miastem w kraju, rządzonym przez reprezentanta PiS.

(JO)