Strona główna Wiadomości

Prezydent zdumiony słowami swojego byłego pełnomocnika

Reklama
Marta Mordarska w RDN
Wywiad dyrektor małopolskiego PFRON nie spodobał się prezydentowi Nowego Sącza. Zrzut ekranu strony www.rdn.pl

Marta Mordarska, dyrektor Oddziału Małopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Krakowie zarzuciła władzom Nowego Sącza brak aktywności w wykorzystywaniu środków z programu aktywizacji osób niepełnosprawnych. Prezydent miasta w obszernym oświadczeniu wyraża „zdumienie” wypowiedziami dyrektor PFRON i zarzuca jej dezinformowanie opinii publicznej.

Rozmowa z Martą Mordarską została wyemitowana na antenie Radia RDN w poniedziałek. Redakcja podała ją też w swoich serwisach jako news. – Nowy Sącz nie korzysta w pełni z pomocy, jaką może dać PFRON (…) To właśnie są środki np. na działalność gospodarczą, którą mogą zakładać osoby niepełnosprawne bądź też na wspomaganie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Aktywność poszczególnych samorządów jest bardzo zróżnicowana. Z przykrością muszę przyznać, że Nowy Sącz też po te środki nie sięga” – cytowano dyrektorkę małopolskiego oddziału PFRON (pełny zapis rozmowy na kanale RDN TV serwisu YouTube).

Słowa Mordarskiej wywołały reakcję prezydenta Nowego Sącza, który już we wtorek wydał obszerne oświadczenie. „Ze zdumieniem zapoznałem się z informacjami wyemitowanymi przez Radio RDN, które publikując rozmowę z porannym gościem z dnia 31 stycznia br. po raz kolejny, w sposób dalece nieprecyzyjny, a miejscami wprost nieprawdziwy podnosi kwestię aplikowania Miasta Nowego Sącza o różne dofinansowania dla obszaru osób niepełnosprawnych” – rozpoczyna tekst Ryszard Nowak, po czym wylicza szereg działań przeczących tezie Mordarskiej (pełna treść oświadczenia Ryszarda Nowaka na oficjalnej stronie miasta).

Prezydent przekonuje, że miasto nieustanie likwiduje bariery architektoniczne a w budynkach użyteczności publicznej montuje się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przy okazji Nowak narzeka na wysokość dofinansowania PFRON na montaż urządzeń likwidujących bariery – jego wysokość – 30 proc. – Nowak uznaje za „ponury żart”.

– Zdumiewające i przykre jest to, że osoba kierująca małopolskim oddziałem PFRON nie zauważa, bądź nie chce zauważyć wymienionych wyżej udogodnień, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat. Co więcej, ta sama osoba, pracując w tutejszym urzędzie przez minione osiem lat, do czerwca 2016 roku, jako pełnomocnik ds. społecznych – nie zgłosiła żadnego zapytania w sprawie likwidacji barier architektonicznych na terenie urzędu miasta, nie zgłaszała uwag na temat dostępności poszczególnych wydziałów, ani nie postarała się o pozyskanie jakichkolwiek środków na likwidację barier na terenie urzędu – zarzuca Ryszard Nowak.

Przypomnijmy, że Marta Mordarska, była radna wojewódzka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, w połowie ubiegłego roku wygrała konkurs (jako jedyna dopuszczona kandydatka) na stanowisko dyrektora Oddziału Małopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Krakowie. Zrezygnowała wówczas z funkcji Pełnomocnika Prezydenta Nowego Sącza ds. Społecznych, którą pełniła od 2008 roku.

Mimo, że Mordarska wraz z trzema pracownikami biura działała w ratuszu 8 lat, prezydent po jej odejściu stwierdził, że stanowisko pełnomocnika ds. społecznych zostanie zlikwidowane, a obowiązki zostaną rozdzielone między inne jednostki urzędu miasta (tutaj pisaliśmy o tym).

(JO)

Reklama