Strona główna Wiadomości

Prokuratura jednak przyjrzy się sprawie ataku pitbula

Reklama
atak pitbula Nowy Sącz
Kadr z amatorskiego filmu dokumentującego zajście z 27 lipca.

Prokuratura zbada wszelkie okoliczności związane z atakiem pitbula na dwa psy i ich właścicielkę, do którego doszło pod koniec lipca na osiedlu Gorzków w Nowym Sączu – podał portal tvp.info. Wcześniej policja umorzyła postępowanie w tej sprawie tłumacząc, że „nie zaistniały przesłanki dotyczące narażenia człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia czy zdrowia”.

27 lipca agresywny pitbul, bez smyczy i kagańca, rzucił się na kobietę spacerującą z dwoma psami. Jeden z psów zdołał uciec, ale drugiego, owczarka, pitbul schwycił za szyję i w ciągu kilku minut zagryzł. Pies pogryzł również kobietę, która desperacko próbowała uratować swojego pupila. Właściciel pitbulla niemrawo próbował go odciągnąć, potem usiadł na krawężniku i obserwował całe zajście. Swoją bierność tłumaczył potem złym stanem zdrowia.

Policja wszczęła postępowanie w tej sprawie, aby za kilka dni go umorzyć. – Zdarzenie z 27 lipca br., do którego doszło na ulicy Reguły w Nowym Sączu, zostało wstępnie zakwalifikowane z art. 160 par. 1 i 3 kk oraz z art. 157 par. 2 kk. Jednak po zebraniu materiału dowodowego oraz po jego bardzo dogłębnej analizie postępowanie zostało umorzone, gdyż nie zaistniały przesłanki dotyczące narażenia człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia czy zdrowia – poinformowała rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Jak dodała policja, decyzja o umorzeniu została zatwierdzona przez prokuratora. Jednocześnie poinformowano, że KMP prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie z art. 37a ustawy o ochronie zwierząt. Posiadanie psa rasy Pit Bull Terrier, uznawanego za agresywnego, wymaga pozwolenia. Na razie biegły ma ustalić faktyczną rasę psa.

Tymczasem jak poinformował portal tvp.info, prokuratura jednak zajmie się sprawą. – Prokurator nie zgodził się z decyzją policji i postanowił wszcząć postępowanie, które wyjaśni wszelkie okoliczności zdarzenia – powiedziała portalowi tvp.info prok. Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Jak informuje tvp.info, śledczy sprawdzą teraz, czy atak agresywnego psa nie zagrażał życiu i zdrowiu kobiety, której psy zwierzak zaatakował. Zbadane mają być także doniesienia o innych napaściach pitbula w Nowym Sączu. Prokuratura chce przesłuchać wszystkich świadków zdarzenia.

(edred)

Reklama