Strona główna Wiadomości

Budżet Obywatelski 2018: Przedstawiamy projekty (część 1 – ogólnomiejskie)

projekty ogólnomiejskie Nowy Sącz

W trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza głosujemy (od 30 września do 7 października) na jeden z czterech projektów ogólnomiejskich oraz jeden z osiemnastu projektów dzielnicowych. Przeczytajcie, jak swoje pomysły przedstawiają i uzasadniają sami autorzy (ich tożsamość nie jest ujawniana).

„Kolorowe Jarmarki”- Nowosądecki smak i regionalny klimat świąt – organizacja targów świątecznych na sądeckim rynku

„Zadanie obejmuje przygotowanie programu artystycznego, który towarzyszył będzie kiermaszowi w okresie świąt Wielkanocnych (od 22 do 28 marca) i Bożego Narodzenia (od 17 do 23 grudnia). W okresie wielkanocnym będą to głównie: degustacje potraw wielkanocnych połączone z pokazami zdobienia wypieków oraz przygotowania palm wielkanocnych oraz tradycyjne śniadanie dla mieszkańców miasta. W okresie Bożego Narodzenia będą to: degustacje potraw, kiermasz potraw i ozdób świątecznych atrakcje dla najmłodszych w tym m.in. loteria świąteczna oraz spotkanie wigilijne dla mieszkańców. Jarmarkom towarzyszyć będą występy lokalnych grup artystycznych. Celem organizacji jarmarków jest przybliżenie i prezentacja tradycji oraz bogatego dorobku kulturalnego związanego z obydwoma świętami. Dodatkowo to wspaniała forma promocji produktów lokalnych oraz okazja do wspólnej zabawy i integracji mieszkańców”.

Targi miałyby się odbywać na Rynku a ich głównym celem jest „wykreowanie świątecznej atmosfery, jak również tworzenie możliwości wystawienniczo- handlowych regionalnych wyrobów artystycznych i użytkowych, przedmiotów sztuki, kuchni regionalnej, produktów spożywczych oraz lokalnych organizacji lub przedsiębiorstw związanych blisko z regionem. Wspieranie i promocja lokalnych producentów w promocji wyrobów regionalnych stworzenie możliwości wspólnych spotkań dla mieszkańców„.

Szacunkowy koszt realizacji: 272 837 zł

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – koncert plenerowy dla mieszkańców miasta „W bieli i czerwieni z muzyką wyzwoleni”

„Głównym tematem koncertu (widowiska) powinna być wolność ujęta w różnych kontekstach historycznych, a bohaterami widowiska wielcy Polacy opisani w chwilach największego triumfu, najdostojniejszej chwały, najwspanialszych osiągnięć. Muzyka – łącząca elementy klasyczne i współczesne powinna być skomponowana w dynamicznym, nawet radosnym nastroju. Założeniem nadrzędnym powinno być rozbudzenie dumy Nowosądeczan i gości z polskiej drogi do wolności i przypomnienie polskich zwycięstw, by nie tylko martyrologia kojarzyła się – zwłaszcza młodemu pokoleniu – z dziejami naszego narodu. W widowisku napisanym specjalnie z tej okazji powinny znaleźć się także Sądeckie akcenty dochodzenia do wolności. Oryginalny scenariusz, muzykę widowiska oraz wykonawcami powinny być osoby znane i sprawdzone na Polskiej scenie muzycznej. Czas trwania widowiska do 2 godz”.

Autor projektu proponuje jako miejsce koncertu Rynek i miałby się on odbyć w ramach Imienin Miasta. Widowisko „przyczyni się do godnego uczczenia tej rocznicy [100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości], edukacji historycznej a także promocji Nowego Sącza„.

Szacunkowy koszt realizacji: 129 150 zł

Turniej Piłki Nożnej dla dzieci w wieku 10-12 lat „Sądecka Liga Mistrzów”

„Organizacja turnieju piłki nożnej dla dzieci w wieku 10-12 lat pod hasłem „Sądecka Liga Mistrzów”. Nabór do turnieju przebiegał będzie na zasadzie wolnych zgłoszeń drużyn z terenu Miasta Nowego Sącza (…) W turnieju weźmie udział 8 drużyn liczących 8 zawodników (6 zawodników na boisku + 2 zawodników rezerwowych). Rozgrywki odbywać się będą w formie jednodniowego turnieju (…) Zwycięzcy turnieju otrzymają nagrody: zawodnicy zespołu z I miejsca puchar dla całej drużyny oraz piłka dla każdego zawodnika, zawodnicy zespołu z II miejsca puchar dla całej drużyny oraz koszulka sportowa dla każdego zawodnika, zawodnicy zespołu z III miejsca puchar dla całej drużyny oraz mini album przedstawiający gwiazdy futbolu dla każdego zawodnika. Specjalną nagrodę w postaci dodatkowego pucharu otrzyma najlepszy strzelec turnieju. Ponadto wszyscy uczestnicy turnieju otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci słodyczy. Uczestnikom turnieju na czas trwania zawodów zapewnione zostanie ubezpieczenie, opieka medyczna, a także napoje”.

Turniej miałby się odbyć na jednym z boisk w mieście. „Celem zadania jest upowszechnienie wśród najmłodszych mieszkańców miasta aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną poprzez połączenie przyjemnego (sport i piłka nożna jako hobby) z pożytecznym (sport i piłka nożna jako praktyczna forma aktywności fizycznej). W szczególny sposób podczas turnieju zaakcentowana zostanie idea integracji w połączeniu z uczciwą rywalizacją i poszanowaniem zasad fair play„.

Szacunkowy koszt realizacji: 3 650 zł

I Sądecki Disco Polo Folk Festiwal

„Projekt zakłada organizację dwudniowego festiwalu muzycznego tzw. pierwszego Sądeckiego Disco Polo Folk Festiwal (jeden dzień przeznaczony na zespoły folklorystyczne i promocję kultury lachowskiej, a drugi dzień na festiwal disco-polo z gwiazdami tego typu gatunku muzyki. Gwiazdą wieczoru miałby zostać Zenon Martyniuk (jeśli nie będzie to możliwe zespoły rezerwowe to: Piękni i Młodzi i Bayer-Full lub inne). Dodatkowo na festiwalu miałaby wystąpić lokalna gwiazda tego typu muzyki – Kordian (opcja rezerwowa – Magik Band lub inne) oraz 2-3 młode zespoły wyłonione w ramach castingu”.

Proponowane miejsce koncertu to Rynek, Park Strzelecki lub „inna lokalizacja”. Według pomysłodawcy „Pierwszy Sądecki Festiwal Disco-Polo będzie nie tylko ubogaceniem oferty kulturalnej Nowego Sącza (muzyka typu disco-polo jest bardzo popularna w ostatnim czasie), ale ma szansę stać się swego rodzaju wizytówką miasta (jak piknik Country w Mrągowie). Projekt będzie służył wszystkim mieszkańcom Nowego Sącza chętnym do udziału w festiwalu”.

Szacunkowy koszt realizacji: 350 000 zł

Jak głosujemy?

Głosowanie trwa od 30 września (godz. 00:01) do 7 października (godz. 23:59) wyłącznie poprzez stronę internetową bo.nowysacz.pl Osoby, które nie mają dostępu do sieci mogą zagłosować w kilku wyznaczonych punktach:

Głosować mogą osoby zameldowane stale lub czasowo w Nowym Sączu, urodzone przed 1 stycznia 2002 roku.

Aby zagłosować należy podać numer PESEL, pierwszą literę nazwiska rodowego matki, numer telefonu komórkowego oraz zgodzić się na przetwarzanie danych osobowych.

Na podany numer telefonu dostaniemy SMS – kod weryfikujący, który należy wprowadzić w formularzu na stronie internetowej. Każdy uprawniony do głosowania może zagłosować tylko raz (ma po jednym głosie na projekt ogólnomiejski oraz dzielnicowy – bez względu na to w jakiej dzielnicy zamieszkuje). Numer telefonu może być użyty maksymalnie trzy razy (np. do oddania głosu przez członka rodziny).

Urząd Miasta Nowego Sącza zapewnia, że przebieg głosowania oraz ostateczny wynik głosowania będzie widoczny na bieżąco na stronie budżetu obywatelskiego bo.nowysacz.pl Tam też wszystkie niezbędne informacje na temat Budżetu Obywatelskiego 2018.

(edred)

Reklama