Strona główna Wczoraj i dziś

„Przekrój” 1961: Batorego jak autostrada. Dworzec PKS nowoczesny i komfortowy

Nowy Sącz, Al. Batorego. Przełom lat 50. i 60. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

„Powiat nowosądecki jest chyba jedynym w Polsce, gdzie w s z y s c y rowerzyści musieli w zeszłym roku złożyć egzamin z przepisów ruchu drogowego. W mieście na ruchliwych skrzyżowaniach założono lustra. Na głównych arteriach ruch jednokierunkowy. Od dworca wybudowano szeroką dwujezdniową aleję wlotową. Dawna wąska ulica Batorego w ciągu roku została rozszerzona do wymiarów autostrady. Środkiem między jezdniami biegnie skwer” – pisał Mieczysław Kieta w obszernym tekście „Tak może być wszędzie czyli Nowy Sącz” zamieszczonym w popularnym tygodniku „Przekrój” wiosną 1961 roku.

Autor tekstu, krakowski dziennikarz Mieczysław Kieta (1920-1984) był znaną postacią w środowisku. Szefował „Gazecie Krakowskiej”, potem „Dziennikowi Polskiemu”. W latach 1969-1973 był redaktorem naczelnym „Przekroju” – gazety niezwykle ważnej w czasach PRL, słynącej m.in. z publikacji wysokiej jakości tekstów i poświęcania sporo uwagi kulturze i sztuce.

Aleja Batorego na przełomie lat 50. i 60. Po prawej baraki i płot zasłaniający plac budowy bloku nazwanego później „Pekinem”. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Kieta w tygodniku opisywał nasze miasto kilka lat po wprowadzeniu tzw. eksperymentu sądeckiego podkreślając, że „miasto i powiat Nowy Sącz są jednymi z najlepiej gospodarujących w Polsce”.

Lata 60. Na al. Batorego widoczny San H25B. W głębi budowa hotelu Orbis Beskid. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Do tekstu z „Przekroju” będziemy pewnie jeszcze nie raz wracać, bo jest sporo smakowitych, nomen omen, kąsków, np. ceny dań w 1961 roku w restauracjach „Imperial”, „Obywatelska” i „Przystań”. Tym razem jeszcze tylko mały fragment od dworcu PKS przy al. Wolności (oddano go do użytku w 1959 roku).

Początek lat 60. Al. Wolności z Domem Kultury Kolejarza (dziś MOK). W głębi widoczny dworzec autobusowy. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

„W pobliżu dworca kolejowego nowo-wybudowany dworzec autobusowy. Nowoczesny budynek w kształcie pawilonu, jarzeniowe oświetlenie, komfort.

Taksówek jest 40 sztuk.”

Powiększony fragment poprzedniego zdjęcia. Za dworcem autobusowym dostrzec można dopiero powstający budynek, w którym potem przez lata działał Bar Turystyczny. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

(jm)

Reklama