Strona główna Wiadomości

Przetarg na budowę nowego stadionu unieważniony. Prezydent: stadion będzie, ale później

Briefing prezydenta Nowaka w sprawie budowy stadionu miejskiego. Fot. JO / Twój Sącz

Unieważniono przetarg na przebudowę i rozbudowę stadionu miejskiego przy ul. Kilińskiego. Prezydent miasta tłumaczy, że przyczyną były kwestie finansowe czyli zbyt wygórowana, wynosząca 60 mln zł, oferta jedynego uczestnika postępowania. W styczniu będzie ogłoszony drugi przetarg ale jeszcze nie wiadomo, z jakimi wymaganiami wobec wykonawców.

– Miasto stać na to, żeby w latach 2018 i 2019 wydać maksymalnie 50 milionów na budowę stadionu. Taka jest decyzja moja i komisji, która zajmowała się przetargiem – tłumaczy prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Już na początku stycznia ma być podjęta decyzja, czy kolejne postępowanie przetargowe będzie w formule zaprojektuj i wybuduj (jak właśnie unieważnione). Potem „jak najszybciej” ma być ogłoszony drugi przetarg.

Prezydent zapowiada natomiast rezygnację z kilku wymogów wobec wykonawców, m.in. dotyczących ich doświadczenia w budowie podobnych obiektów. – Chcę, żeby stadion powstał jak najszybciej i bez żadnych komplikacji – podkreśla Ryszard Nowak. Ponadto w trakcie procedury wyłonienia wykonawcy budowy, przy ul. Kilińskiego mają się już rozpocząć prace rozbiórkowe obecnego stadionu oraz roboty związane z przyłączeniem sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej.

Według Nowaka kwota 50 mln zł, które miasto chce przeznaczyć na budowę nowego stadionu „jest wystarczająca”. Prezydent podtrzymuje koncepcję uzyskania warunkowej licencji Ekstraklasa S.A. na rozgrywanie meczów już w trakcie budowy stadionu.

Kibice Sandecji, którzy do tej pory gorąco popierali Ryszarda Nowaka wydają się być mocno zniecierpliwieni opóźniającą się inwestycją. – Deklaracje pana prezydenta nic tu nie zmieniają, deklaracje padają już od czerwca, teraz pora na czyny i tylko czyny – czyli rozpoczęcie budowy – sprawią że odpuścimy – napisali w mediach społecznościowych, zwołując na 12 stycznia manifestację pod ratuszem pod hasłem „WalczyMY o stadion dla Sandecji! Nowoczesny stadion – nie pudrowanie trupa!”.

– Rozumiem niecierpliwość kibiców ale jak tyle lat wytrwaliśmy tyle lat korzystając z obecnego stadionu, rok nie ma tutaj znaczenia. To jest inwestycja, która ma zapewnić dobre funkcjonowanie Sandecji przez następne dziesięciolecia, dlatego trzeba podchodzić do tego bardzo poważnie. Stadion powstanie. Najszybciej jak to możliwe – podkreśla Ryszard Nowak.

Przypomnijmy, że w ogłoszonym na początku października br. na „Przebudowę i rozbudowę Stadionu Miejskiego w Nowym Sączu przy ul. Kilińskiego 47 na działce nr 15/3 obr. 074 oraz części działek 13/5 obr. 074, 100/1 obr. 074, 101 obr. 074 wraz z wyposażeniem, infrastrukturą i zagospodarowaniem otoczenia obiektu” pojawiła się tylko jedna oferta. Niespełna 60 mln zł brutto zaproponowało konsorcjum firm ze Śląska z S-Sport z Katowic jako liderem.

Tutaj więcej o poprzednim przetargu

(JO)

Reklama