Strona główna Wiadomości

Przy Al. Wolności rozpoczęto przygotowania do budowy pomnika marszałka Piłsudskiego

wkrótce przy stanie pomnik Piłsudskiego w Nowym Sączu
Prace przygotowawcze do postawienia pomnika Józefa Piłsudskiego. Fot. JO / Twój Sącz

Na przekazanej przez Miasto działce po usuniętym w 2015 roku pomniku „wdzięczności” Armii Czerwonej rozpoczęto budowę ścianki, mającej być tłem dla monumentu marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik ma zostać odsłonięty już 11 listopada ale wciąż trwa zbiórka na jego budowę.

– Zebraliśmy już ponad 300 tysięcy złotych – poinformował nas Tadeusz Nowak ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu. Koszty całego przedsięwzięcia mogą sięgnąć nawet 600 tys. zł.

Przy Al. Wolności, obok Miejskiego Ośrodka Kultury trwają już prace przygotowawcze pod budowę pomnika. Stawiana jest ścianka, która ma być tłem dla monumentu. Wykopywane są również fundamenty pod granitowy cokół.

Sam pomnik Marszałka (przedstawionego na koniu; ma mieć 3,3 metra wysokości a do tego 2,5-metrowy postument) jest już w odlewni w Podłężu w powiecie wielickim. Powstaje według projektu gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu wciąż próbuje zebrać brakujące pieniądze. Urządza kwesty i koncerty, ustawił też w kilku miejscach w mieście skarbony. Nazwiska najbardziej zaangażowanych darczyńców mają znaleźć się na cokole pomnika Marszałka. – Planujemy również honorowanie sponsorów statuetkami będącymi miniaturowymi replikami pomnika, okolicznościowymi medalionami oraz kolekcjonerskimi pinsami (wpinkami do klapy marynarki). Nazwiska wszystkich osób wspierających finansowo budowę monumentu zostaną upamiętnione w historycznej publikacji wydanej z okazji odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu – zachęca Komitet.

Jednak pieniądze już nie przybywają tak szybko, jak na początku zbiórki. Komitet już w kwietniu br. mówił o zebranych 300 tysiącach zł. Teraz jest niewiele więcej. Mimo to Tadeusz Nowak jest przekonany, że dzięki hojności darczyńców – mieszkańców i lokalnego biznesu – uda się zapłacić wszystkie zobowiązania. – Na 100-lecie odzyskania niepodległości pomnik Marszałka w Nowym Sączu będzie stał – Prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólna Tadeusz Nowak.

W miejscu, gdzie zobaczymy Marszałka na Kasztance, od 1945 roku stał pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej, zbudowany pod przymusem i na polecenie wojskowych władz radzieckich. Po przełomie w 1989 roku środowiska niepodległościowe i patriotyczne systematycznie domagały się likwidacji pomnika. Dopiero w 2013 roku podjęto decyzję o przeniesieniu prochów żołnierzy Armii Czerwonej spod pomnika przy al. Wolności na cmentarz komunalny i pochowaniu w kwaterze żołnierzy radzieckich. Ostatecznie, po kolejnych demonstracjach środowisk niepodległościowych i patriotycznych, w lipcu 2015 roku ekshumowano szczątki sześciu żołnierzy Armii Czerwonej pochowanych pod pomnikiem (w sierpniu pochowano ich w kwaterze żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana). Dzień po ekshumacji rozpoczęto wyburzanie pomnika, który ostatecznie zniknął z krajobrazu Nowego Sącza 11 lipca 2015 roku.

W listopadzie 2017 Rada Miasta Nowego Sącza jednogłośnie przyjęła uchwałę „w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika”. Potem nieodpłatnie przekazano pod jego budowę miejską działkę przy zbiegu ul. Żeromskiego i Al. Wolności.

(JO)