Strona główna Wiadomości

Przyszłe miasto Chełmiec buduje rynek i obserwatorium zamiast ratusza

Chełmiec obserwatorium projekt
Jedna z wizualizacji opracowania „Rewitalizacja centrum Chełmca – projekt budynku usługowego przeznaczonego na funkcję rekreacji, wystawienniczą, edukacji, hotelową, gastronomii i obserwatorium astronomiczne wraz z zagospodarowaniem terenu, amfiteatrem, infrastrukturą techniczną, oraz obiektami małej architektury. Fot. materiały Inwestora

Do końca listopada przyszłego roku Chełmiec zamierza zbudować budynek z adresem Rynek 1, w którym mieścić się będzie m.in obserwatorium astronomiczne z salą multimedialno- edukacyjną oraz sala kinowo – widowiskowa. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 roku Chełmiec zyska status miasta.

Gmina Chełmiec właśnie rozstrzygnęła przetarg na tę inwestycję, formalnie nazywającą się „Budowa amfiteatru i zagospodarowanie terenu wokół obiektów sportowo-rekreacyjnych”. Postępowanie wygrała firma Kartel z Jędrzejowa oferując za wykonawstwo 16 mln 876 tys zł – 2,5 mln zł więcej, niż pierwotnie zakładały lokalne władze. – Gmina Chełmiec jest w tej chwili w trakcie procedur związanych z pozyskaniem funduszy UE w wysokości 5,1 mln na realizację powyższego przedsięwzięcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizacje miejscowości – zapowiada Artur Bochenek, zastępca wójta gminy Chełmiec.

Obiekt ma powstać w centrum przyszłego miasta, przy ul. Marcinkowickiej, pomiędzy Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika a „Aqua Centrum”. Będzie miał trzy piętra. Na parterze ma się znaleźć m.in. kręgielnia z częścią gastronomiczną oraz zaplecze dla planowanego na dziedzińcu miejsca pełniącego funkcje amfiteatru – z miejscami dla ponad 300 osób, ale bez stałej sceny. Na pierwszym piętrze projektanci z konsorcjum krakowskich firm „Archiquest” i „Mawa Projekt” przewidzieli przestrzeń komercyjną na wynajem. Drugie piętro to m.in. część hotelowa. Na trzecim piętrze ma mieścić się m.in. obserwatorium astronomiczne z odkrywaną częścią dachu.

Projekt budynku -jeden z przekrojów. Rys. materiały Inwestora

– Pomiędzy budynkiem Rynek 1 a Aqua Centrum w Chełmcu powstanie wielofunkcyjny plac publiczny spełniający funkcje przyszłego rynku miejskiego. Nawierzchnia placu wykonana zostanie z kostki brukowej. Na placu ciągi pieszo – jezdne. W sezonie letnim dzięki dyszom podposadzkowym wytwarzana będzie mgiełka wodna, podświetlana zmienno-kolorowymi lampkami LED. Ponadto wybudowana zostanie granitowa kula o wadze 5 ton, którą obracać można ruchem ręki, która również zostanie podświetlona – mówi Artur Bochenek.

Przypomnijmy, że w myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2017, Chełmiec od 1 stycznia przyszłego roku będzie miał status miasta z obszarem o powierzchni 564 ha wydzielonym z terenu gminy Chełmiec. Tego dnia Rada Gminy Chełmiec stanie się radą miejską, wójt – burmistrzem a urząd – urzędem miasta i gminy (tutaj więcej o tym).

Pod względem liczby ludności sąsiadująca z około 84-tysięcznym Nowym Sączem gmina Chełmiec jest największa w Polsce – mieszka tu ponad 28 tysięcy osób. W samym Chełmcu jest około 3,5 tysiąca mieszkańców.

(JO)

Reklama