Strona główna Wiadomości

Pumptrack poczeka z otwarciem

Pumptrack Nowy Sącz
Tory rowerowe są już gotowe od kilku tygodni. Fot. TK / Twój Sącz

Na otwarcie wybudowanego już toru przeszkód dla rowerzystów, tzw. pumptrack`a, trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej kilka tygodni. Ratusz zmienił koncepcję i teraz chce udostępnić obiekt uzupełniony o dodatkowe elementy.

Jeszcze niedawno otwarcie toru zapowiadano na koniec wakacji, potem na początek lub połowę września. Obiekt teoretycznie jest gotowy, ale na razie nie można z niego korzystać.

– Pumptrack został oddany przez wykonawcę w terminie, ale prezydent Ryszard Nowak podjął decyzję o nieudostępnianiu obiektu przed zakończeniem modernizacji parkingu, budowy ogrodzenia wokół terenu, instalacji do kurtyny wodnej i natrysków, a także budowy street workout parku i siłowni na świeżym powietrzu – poinformowała nas rzeczniczka prezydenta Małgorzata Grybel.

Obecnie wokół obiektu budowane jest ogrodzenie (jego koszt to około 50 tys zł) oraz planowane jest rozpoczęcie montażu urządzeń do ćwiczeń na wolnym powietrzu (ich koszt sięga 58 tys. zł). – Te wydatki pokrywane są ze środków zaoszczędzonych podczas przetargu na wykonanie pumptrack`a – powiedział nam Paweł Badura, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. Przypomnijmy, że na początku roku władze miasta zarezerwowały w budżecie na budowę obiektu 1,5 mln zł.

Street Workout Park, jak nazywa się zestaw urządzeń, które mają być zamontowane na terenie toru przy al. Piłsudskiego, daje możliwość wykonywania rozmaitych ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, jak podciąganie, pompki na poręczach czy wspinanie po linie. Dzięki zamocowanym kółkom gimnastycznym oraz licznym drążkom pozwala na wykonywanie zaawansowanych ćwiczeń gimnastycznych, jednak możliwości wykorzystania tej konstrukcji jest więcej.

Street Workout Park w Nowym Sączu - wizualizacja
Wizualizacja urządzeń nowosądeckiego Street Workout Parku. Fot. FlowParks

– Znajdą tu dla siebie miejsce grupy trenujące parkour, crossfit oraz sztuki walki. Całość przeznaczona jest dla osób w różnym wieku oraz na różnym poziomie zaawansowania, co sprzyja komunikacji międzypokoleniowej oraz wymianie doświadczenia między użytkownikami – tłumaczy inż. Kamil Dudziński, projektant z krakowskiej firmy FlowPark, która zajmuje się urządzeniem nowosądeckiego obiektu.

Pumptrack - miejsce pod street workout park
Street Workout Park powstanie obok boisk do piłki plażowej. Fot. TK / Twój Sącz

W poniedziałek ruszyły także prace przy modernizacji parkingu między mostem 700-lecia a rowerowym torem. Wykonanie nowej nawierzchni z kostki brukowej, chodników i fragmentu ścieżki rowerowej kosztować będzie 507 tys. zł.

Wykonawca powinien uporać się z robotami przed końcem października dlatego dopiero wtedy być może rowerzyści doczekają się otwarcia obiektu. Ale obecnie nikt nie chce podawać żadnego terminu. – Pumptrack zostanie oddany do użytku po kompleksowym ukończeniu infrastruktury towarzyszącej – powtarza rzeczniczka prezydenta.

pumptrack - na razie otwarcie tylko na łamach prasy
Pro-prezydenckie wydawnictwo MiastoNS zaprzeczało „wcześniejszym doniesieniom” i entuzjazmowało się niedoszłym otwarciem pumptracka. Fot. zrzut ekranu Miastons.pl

Pumptrack, który według władz miasta ma być największym tego typu obiektem w Polsce, ma służyć nie tylko rowerzystom, ale także miłośnikom rolek, deskorolek czy hulajnóg. Dzięki specjalnie ukształtowanym muldom i bandom przejazd przez pokryty asfaltem tor nie wymaga w przypadku roweru konieczności pedałowania.

Na terenie nad Kamienicą, przy al. Piłsudskiego, między czerwcem a sierpniem br. powstały dwa małe tory – place zabaw dla dzieci, duży tor, przeznaczony dla najbardziej zaawansowanych tor profesjonalny, dwa boiska do piłki plażowej oraz infrastruktura towarzysząca.

Przetarg na inwestycję w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wygrała – po skutecznym odwołaniu się od wcześniejszego rozstrzygnięcia – firma BTProject z Poznania, oferując swoje usługi za 1,28 mln złotych.

Jeśli doliczyć wydatki na dodatkową infrastrukturę oraz modernizację parkingu, koszt powstania nowego centrum sportowo-rekreacyjnego dla mieszkańców sięgnie prawie 2 mln zł.

(JO)

Reklama