Strona główna Wiadomości

PWSZ przebudowuje dawne Kino „Krokus”

Nowy Sącz dawne kino Krokus
Biblioteka PWSZ w Nowym Sączu z salą dawnego Kina „Krokus” i charakterystyczną mozaiką na ścianie. Fot. TK / Twój Sącz

Niemal 3 miliony złotych wyda Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu na przebudowę i remont części budynku biblioteki uczelnianej przy al. Wolności. W trzecim przetargu na modernizację wnętrz dawnego Kina „Krokus” wyłoniono w końcu wykonawcę, który rozpoczął już prace.

Do pierwszego przetargu nikt się nie zgłosił; w drugim kwoty zaoferowane przez wykonawców przewyższały sumę, jaką PWSZ miała przeznaczoną na remont. Dopiero w trzecim postępowaniu wybrano najtańszą z trzech ofert: nowosądeckiej firmy REM BUD. Przebudowa ma kosztować 2,85 mln zł.

Zakres prac przewiduje m.in. wyburzenie istniejącej sceny i widowni dawnego Kina „Krokus” – w zamian powstanie nowa sala widowiskowa, którą uczelnia zamierza wykorzystywać m.in. dla organizacji imprez okolicznościowych. Sala ma pomieścić łącznie 260 osób – 225 na zaprojektowanym i wyposażonym od nowa parterze i 35 na balkonie.

W piwnicach uczelnianej biblioteki zostaną przebudowane sanitariaty. W części budynku zostaną wymienione wszystkie instalacje a w nowej sali zostanie zamontowana klimatyzacja. Renowacji poddana zostanie ściana z mozaiką.

Według założeń przetargu, wszystkie prace powinny zakończyć się do końca listopada br.

Sala widowiskowa z Kinem „Krokus” powstała w 1967 roku przy 3-piętrowym budynku „Domu Żołnierza” – obiekcie dla stacjonującej w Nowym Sączu Karpackiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza (od 1991 roku Karpacki Oddział Straży Granicznej). Budynek na początku XXI w. został przekazany na potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – ta z kolei salę widowiskową z działającym w niej kinem wynajęła MCK Sokół. „Krokus” działał tam do września 2011 roku – wtedy po raz pierwszy zapowiadano modernizację tej sali. Główną część budynku zajmuje biblioteka PWSZ; nad salą widowiskową znajduje się administrowana przez Straż Graniczną część hotelowa.

(JO)