Strona główna Wiadomości

PWSZ przygotowuje się do budowy Instytutu Ekonomicznego

Reklama
Na pierwszym planie stara zbrojownia przy Al. Wolności, w głębi Biblioteka PWSZ (dawne kino “Krokus”). W tym miejscu ma powstać nowy gmach dla Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Fot. TK / Twój Sącz

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu zamierza wybudować przy Al. Wolności siedzibę Instytutu Ekonomicznego. Na razie trwa przetarg na opracowanie projektu nowego budynku.

Instytut Ekonomiczny, powstały dwadzieścia lat temu jako jeden z trzech pierwszych instytutów nowo utworzonej PWSZ, do dziś jako jedyny nie posiada własnej bazy dydaktycznej. Siedziba i zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od władz wojewódzkich budynku przy ul. Jagiellońskiej 61 (tzw. Ciuciubabka).

Na budowę Instytutu Ekonomicznego wciąż poszukiwane są środki zewnętrzne – na razie dobiega końca postępowanie przetargowe na przygotowanie projektowe inwestycji. PWSZ szuka firmy, która opracuje projekt rozbiórki budynku dawnej zbrojowni Wojsk Ochrony Pogranicza, stojącej obok biblioteki PWSZ i jednocześnie zaprojektuje nowy gmach Instytutu Ekonomicznego, który powstanie w jej miejsce.

Koncepcja budynku IE PWSZ w Nowym Sączu. Wizualizacja: architekton Buro Projektów

PWSZ oczekuje, że projekty budowlane, wykonawcze wraz z pozwoleniem na budowę, kosztorysy i specyfikacje techniczne powstaną maksymalnie w ciągu 34 tygodni od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Do przetargu zgłosiło się 7 firm. Dwie oferty mieszczą się w budżecie zamawiającego (PWSZ przeznaczyła na sfinansowanie zamówienia 400 tys. zł brutto). Najtańsza oferta od Goldman & White Line Architects z Poznania wynosi 342 tys zł (oraz skrócenie czasu wykonania o 8 tygodni). Druga w kolejności jest propozycja biura Architekton z Nowego Sącza – 356,7 tys zł plus skrócenie terminu o 6 tygodni.

Rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Wizualizacja: architekton Buro Projektów

Uczelnia planuje zbudować przy Al. Wolności trzypiętrowy budynek z podziemnymi garażami według koncepcji architektoniczno-budowlanej przygotowanej przez Biuro Projektów Architekton z Nowego Sącza.

Koncepcja budynku IE PWSZ w Nowym Sączu. Wizualizacja: architekton Buro Projektów

(JO)