Strona główna Wiadomości

PWSZ tworzy nowe kierunki i zapowiada inwestycje

PWSZ Nowy Sącz rektor Mariusz Cygnar Aula Biblioteki
Konferencja prasowa władz PWSZ w wyremontowanej Auli Biblioteki. Fot. JO / Twój Sącz

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu przymierza się do kolejnych inwestycji w bazę dydaktyczną. Uczelnia uzyskała też uprawnienia do kształcenia studentów na nowym kierunku – „lingwistyka dla biznesu”.

– Lingwistyka dla biznesu jest połączeniem nauki języków z naukami ekonomicznymi oraz naukami o zarządzaniu. Jesteśmy jedyną PWSZ która taki kierunek będzie posiadać oraz trzecią uczelnią w Polsce z tym kierunkiem – podkreśla dr Monika Madej-Cetnarowska, dyrektor Instytutu Języków Obcych PWSZ w Nowym Sączu.

Plan studiów na nowym kierunku przewiduje m.in. naukę dwóch języków obcych. Studenci nauczą się nie tylko języka ogólnego ale i specjalistycznego, branżowego. Zajęcia obejmą również przedmioty ekonomiczne – finanse, rachunkowość, zarządzanie, marketing, przedsiębiorczość, prawo podatkowe czy międzynarodowe stosunki gospodarcze.

– Absolwenci lingwistyki dla biznesu będą mogli podjąć studia magisterskie zarówno na kierunkach filologicznych jak i na kierunku ekonomia czy stosunki międzynarodowe. Stoi przed nimi otworem wiele możliwości – dodaje dyrektorka Instytutu Języków Obcych.

Władze uczelni konferencję prasową urządziły w wyremontowanej Auli Biblioteki czyli dawnym Kinie Krokus przy al. Wolności (o przebudowie pisaliśmy tutaj). Rektor PWSZ wyraził nadzieję, że obiekt będzie służył nie tylko społeczności akademickiej, ale i wszystkim mieszkańcom Nowego Sącza.

Szkoła zapowiada także kolejne inwestycje. Rozpoczęto starania o pozyskanie środków na budowę Instytutu Ekonomicznego oraz przygotowania do stworzenia Centrum Symulacji Medycznej. – Jesteśmy w trakcie opracowywania wniosku aby móc starać się o dofinansowanie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem w tym roku już rozpoczniemy budowę Centrum. Będzie to dodatkowy budynek w kampusie przy ul. Kościuszki – zapowiedział rektor nowosądeckiej PWSZ dr hab.inż. Mariusz Cygnar, prof. nadzw.

PWSZ w Nowym Sączu oferuje naukę w ramach 6 instytutów: Ekonomicznego, Języków Obcych, Kultury Fizycznej, Pedagogicznego, Technicznego oraz Zdrowia. W instytutach jest 13 kierunków I stopnia kształcenia oraz 5 kierunków magisterskich. Uczelnia oczekuje na rozpatrzenie wniosku o uprawnienia prowadzenia studiów II stopnia na kierunku Fizjoterapia oraz opracowuje wnioski nowych kierunków I stopnia: dietetyki w Instytucie Zdrowia oraz logistyki w Instytucie Technicznym.

W roku akademickim 2016/2017 na uczelni studiuje około 4 tysiące osób.

(JO)