Strona główna Kultura i imprezy

„Rabacja” Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie ponownie w Miasteczku Galicyjskim

„Rabacja” – fragment spektaklu, Nowy Sącz 2017. Fot. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

14 oraz 15 czerwca w nowosądeckim Miasteczku Galicyjskim znowu będzie można obejrzeć spektakl „Rabacja” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego i w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl powstał w ramach Festiwalu Genius Loci we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, jego prapremiera odbyła się 21 września 2017 roku właśnie w Miasteczku Galicyjskim.

– Rabacja to epizod polskiej historii, którego boimy się lub nie chcemy pamiętać. A jeżeli już chcemy, to w mocno spolaryzowanych perspektywach: Źli chłopi mordujący dobrych szlachciców. Głupi chłopi, podburzani przez złych Austriaków, mordujący dobrych szlachciców. Albo, co dzieje się ostatnio, pierwsze społeczne powstanie polskich pańszczyźnianych niewolników przeciw złym panom. Mam poczucie, iż żadna z tych skrajnych perspektyw nie wyczerpuje tematu całkowicie. Dlatego zdecydowałem się podzielić nie tylko przebieg inscenizacji, ale i samą publiczność na trzy części. Tak, aby każdy mógł samodzielnie prześledzić mechanizmy wydarzenia z wszystkich trzech punktów widzenia – mówił niespełna rok temu Jakub Roszkowski.

Więcej o spektaklu na stronie Teatru im. J. Słowackiego

Bilety w cenie 35 zł (ulgowe 25 zł) dostępne w kasie biletowej Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1, tel. 12 424 45 26; online na stronie www.teatrwkrakowie.pl oraz w kasie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, ul. Lwowska 226, tel.: 18 444 35 70, 18 441 02 10.

Rabacja Teatr Słowackiego w Nowym Sączu Miasteczko Gaicyjskie

(edred)

Reklama