Strona główna Wiadomości

Radni chcieliby zaimportować do miasta kilka centralnych instytucji wraz z urzędnikami

Na razie nieznana jest przyszłość opuszczonego budynku przy ul. Myśliwskiej. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Rada Miasta Nowego Sącza we wtorek przyjęła jednogłośnie uchwałę – apel „w sprawie zlokalizowania siedziby Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz pozostałych instytucji, o których mowa jest w Programie Polska Platforma Przemysłu 4.0 w Nowym Sączu”. Radni wskazują, że świetnym miejscem dla rządowych, tworzonych niebawem instytucji, będzie „fakt istnienia w Nowym Sączu najwyższej światowej klasy parku technologicznego Miasteczko Multimedialne BrainVille”. Władze miasta już wcześniej deklarowały zainteresowanie zakupem olbrzymiego obiektu należącego do spółki w upadłości i przeniesienie do  niego również niektórych wydziałów Urzędu Miasta.

Apel skierowany do Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz oraz Sejmu i Senatu RP to kontynuacja pomysłu Klubu Jagiellońskiego sprzed kilku miesięcy. Zaproponowano zlokalizowanie w Nowym Sączu mającego powstać Biura Rzecznika  Małych i Średnich Przedsiębiorców. „Dla dużego miasta, takiego jak Warszawa czy Kraków uruchomienie nowej instytucji jest niemal niezauważalne a dla miasta takiego jak Nowy Sącz to byłby istotny impuls rozwojowy, a dla całego państwa ważny krok w dobrą stronę, tzn. zatrzymanie niszczącego Polskę lokowania wszystkich państwowych instytucji w Warszawie” – argumentowali pomysłodawcy.

Pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem w mieście, szczególnie wśród lokalnych polityków i dużych przedsiębiorców. Krytycy z kolei zwracają na złe połączenia komunikacyjne do Nowego Sącza. Niektóre środowiska kontestują również sam pomysł tworzenia nowej instytucji i zwiększania biurokracji.

Na razie w Sejmie przy pracach nad tzw. Konstytucją Biznesu – pakietem pięciu ustaw związanych z prowadzeniem biznesu, w tym powołaniem Rzecznika MŚP nie wykluczono siedziby biura Rzecznika poza Warszawą. Ale dopiero po przyjęciu ustawy ukaże się rozporządzenie o jego siedzibie. Oprócz siedziby Rzecznika sądeccy radni chętnie widzieliby w mieście także miejsce dla tworzonej Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP).

Radni uważają, że znakomitą siedzibą dla rządowych instytucji byłyby obiekty Parku Technologicznego Brainville zarządzanego do niedawna przez upadłą spółkę Miasteczko Multimedialne. O kupnie budynków od syndyka masy upadłości dla potrzeb Urzędu Miasta myśli od kilku tygodni prezydent Nowego Sącza.

Oto treść całego apelu (tu w wersji projektu poddanego pod głosowanie):

O historii upadku Parku Technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu i zarządzającej nim spółki pisaliśmy m.in. tutaj: Miasteczko Multimedialne w upadłości: Walka o resztki majątku

(JO)

Reklama