Strona główna Twoje miasto

Rajd w Obronie Pszczół zajedzie też do Nawojowej

Rajd w Obronie Pszczół

„Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają” to hasło rajdu samochodów Fiat 126p, w którym w dniach 9-16 września 2017 r. pojadą pszczelarze, miłośnicy miodu, naukowcy, uczniowie i przedstawiciele firm, które na co dzień pomagają pszczelarzom produkując pasze, urządzenia i różne akcesoria pszczelarskie itp.

W rajdzie weźmie udział 13 załóg. Wyruszą 9 września o godzinie 14.00 z krakowskiego Rynku Głównego, ale wcześniej (ok.10.30) razem z Pasieką Kraków (projekt miejski, który oprócz utrzymywania pasiek na dachach budynków komunalnych obejmuje edukację i promocję miejskiego pszczelarstwa) odwiedzą jedną z pasiek na dachach (ul. Wielicka 28), a potem (13.15) pod pomnikiem Mickiewicza będą rozdawać mieszkańcom mieszanki nasion kwitnących łąk. Chcą w ten sposób przekonywać, że każdy może pomóc pszczołom sadząc na swoich balkonach, tarasach, w ogródkach rośliny miododajne. Uczestnicy rajdu będą szczegółowo informować, o jakie rośliny chodzi.

Ktoś zada pytanie, po co nam pszczoły? Pszczoły, podobnie jak inne zapylacze, np. trzmiele potrzebują do życia i rozwoju pyłków i nektarów roślin, żywią się nimi same, a przede wszystkim karmią nimi swoje młode. Bez roślin miododajnych, czyli takich, które wydzielają pyłek i nektar, pszczoły wyginą. Bez zapylania roślin, wyginą też same rośliny. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby zdać sobie sprawę, jakie to ważne, żeby przyroda mogła się harmonijnie rozwijać.

Rajd „maluchów” ma jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt. Chodzi o integrację środowiska pszczelarskiego, które w ostatnich latach mocno się podzieliło. Żeby scalić to, co jeszcze całkiem się nie rozpadło, przedstawiciele wszystkich organizacji pszczelarskich wezmą w tym rajdzie udział. Tygodniowa impreza ma pomóc stworzyć platformę współpracy, bo cel jest wspólny – ochrona pszczół i rozwój pszczelarstwa w Polsce.

Ten rajd to akcja ogólnopolska, a nawet międzynarodowa, bo wśród uczestników będzie jedna zagraniczna załoga (kazachsko-białoruska). Trasa rajdu liczy ok. 1500 km i biegnie od Krakowa przez Nawojową (9.09), Stróże, Biszczę, Pszczelą Wolę, Lublin (11.09), Puławy (11.09), Siedlce (12.09), Warszawę (13.09), Olsztyn (13-14.09), Elbląg (14.9), Gdynię (15.09) do Koszalina (16.09), gdzie na Stadionie im. Figasa odbywać się będą w dniach 16-17 września Ogólnopolskie Dni Pszczelarza.

Organizatorami Rajdu w Obronie Pszczół są: Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich POLANKA. Wspierają ich: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli i Regionalny Związek Pszczelarzy w Koszalinie.

Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska oraz Miasto Kraków.

tekst nadesłany przez organizatorów

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.