Strona główna Wiadomości

Ranking Liceów i Techników w Polsce Perspektywy 2018: Elektryk znowu zwycięża

ZSEM przy ul. Limanowskiego w Nowym Sączu. Fot. TK / Twój Sącz

Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu zwyciężyło w swojej kategorii w dwudziestej edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Elektryk już po raz trzeci zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w tym rankingu. W kategorii liceów z Małopolski trzecie miejsce zdobyło Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego.

W Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018 przygotowywanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w kategorii „technika” ocenia się na podstawie czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, oraz wyniki egzaminu zawodowego. Twórcy rankingu podkreślają, że do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół.

Pierwsze miejsce przyznano Technikum nr 7 w nowosądeckim ZSEM. Szkoła w ubiegłym roku oraz dwa lata temu była sklasyfikowana na trzecim miejscu w kraju. W 2014 oraz 2015 roku zwyciężała w rankingu Perspektyw.

Dla Walentego Szarka, dyrektora zwycięskiego technikum, pierwszym filarem sukcesu było stworzenie i utrzymanie jak najlepszej atmosfery, zarówno wśród kadry, jak i wśród młodzieży. – Kolejne filary to dbałość o jak najbardziej efektywne wykorzystanie każdej jednostki lekcyjnej (dosłownie!), możliwie jak najwyższa frekwencja uczniów na lekcjach – mówi Szarek w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej. – Szczególną rolę nadałem wychowawcom każdego oddziału: to wychowawca jest koordynatorem procesu dydaktycznego w swojej klasie, który na bieżąco reaguje na wszystkie zjawiska – wyjaśnia dyrektor.

W Rankingu Techników wysoko – na 27 miejscu w kraju – znalazło się Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

ranking techników Perspektywy 2018

Natomiast jeśli ranking zawęzić tylko do województwa małopolskiego, to wśród najlepszych techników z regionu znajdują się (poza Technikum nr 7 i szkołą w Nawojowej) także Technikum nr 6 w ZS nr 3 im. B. Barbackiego (11 miejsce), Technikum w ZS Ekonomicznych w Nowym Sączu (13 pozycja w Małopolsce), Technikum w ZSP im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju oraz Technikum dla Młodzieży TEB Edukacja w Nowym Sączu (36 miejsce w województwie, 230 w skali kraju).

W przypadku liceów Kapituła pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka brała pod uwagę trzy kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W Rankingu Liceów najwyżej w skali kraju z naszych szkół zostało sklasyfikowane Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu – na 34 miejscu (rok temu 77.). Gdy wyniki porówna się tylko z liceami z Małopolski, to „Chrobry” jest na 3. miejscu w województwie – za krakowskimi: V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego i I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego.

ranking liceów 2018 Perspektywy

Pozostałe sądeckie licea w małopolskim rankingu to: Społeczne Liceum Ogólnokształcące „SPLOT” (11. pozycja, 137. w Polsce), I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza (19.), II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej (31.) oraz Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów w Nowym Sączu (33. w Małopolsce).

zobacz pełny ranking

(iw), źródło: Perspektywy, PAP

 

Reklama