Strona główna Wiadomości

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2017: Nowy Sącz na 3. miejscu w swojej kategorii

Ogłoszenie wyników Rankingu Samorządów i wręczenie nagród odbyło się w Jarocinie. W imieniu władz miasta nagrodę odebrała kierownik kancelarii Urzędu Miasta Nowego Sącza Małgorzata Grybel. Fot. UMNS

Nowy Sącz zajął 3. miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w XIII edycji Rankingu Samorządów dziennika „Rzeczpospolita”.

– To miejsce świadczy o tym, że Nowy Sącz jest miastem dobrze zarządzanym, że dba o swoich mieszkańców i z roku na rok stawia sobie wyższe cele, które realizuje – skomentował wyniki prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

„Laureaci Rankingu Samorządów to najlepsze w Polsce gminy i miasta pod względem zrównoważonego rozwoju. W rankingu wyróżniliśmy te samorządy, które najlepiej dbają o kondycję finansową, podnoszą jakość świadczonych przez siebie usług publicznych, w jak największym stopniu współpracują z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi oraz wspierają przedsiębiorczość” – podkreślają organizatorzy rankingu.

W jednej z trzech kategorii – miastach na prawach powiatu – oceniono 65 miejscowości. Pierwsze miejsce zdobył Poznań, drugie Bielsko-Biała a trzecie Nowy Sącz. Rok temu nasze miasto było sklasyfikowane na 9. pozycji a w 2015 roku – na 18.

ranking samorządów 2017

Jak informuje redakcja „Rzeczpospolitej”, przy powstawaniu Rankingu Samorządów ocenie podlegają wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych oraz dane podane przez samorządy.

Zasady i metodologię Rankingu Samorządów ustala jego kapituła, której przewodniczącym jest były premier Jerzy Buzek. Zestawienie najlepszych samorządów przygotowywane jest w podziale na trzy główne kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Co do zasady w rankingu nie jest uwzględniana Warszawa, ze względu na jej wielkość i inny ustrój prawny.

W tegorocznej, 13. edycji rankingu, brano pod uwagę m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w latach 2013–2016), wartość środków unijnych w budżecie gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w latach 2014–2016) i dynamikę wzrostu dochodów własnych. Ponadto przedstawiciele samorządów odpowiadali na kilkadziesiąt pytań ankietowych.

Pełne wyniki XIII Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

(iw), źródło: „Rzeczpospolita”, www.nowysacz.pl
Reklama