Strona główna Wiadomości

Ratujmy Sądeckie Nekropolie po raz 14.

cment2
Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu. Fot. JM / Twój Sącz

1 i 2 listopada na trzech sądeckich cmentarzach trwać będzie XIV edycja akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie. Na odnowę zniszczonych grobowców kwestować będą członkowie dziesięciu sądeckich stowarzyszeń.

W dniu 1 listopada (sobota) kwestujemy w godz. od 9 do 17 na 5 stanowiskach Cmentarza Komunalnego przy Rejtana, 3 stanowiskach na Gołąbkowicach i 1 na Helenie. W niedzielę, 2 listopada od 10 do 16 będziemy obecni na kilku stanowiskach na Rejtana i 1 na Gołąbkowicach – mówi Maciej Kurp, prezes Związku Sądeczan i jeden ze współorganizatorów akcji.

W tegorocznej edycji biorą udział członkowie organizacji, które współtworzą akcję od 2001 roku, czyli: Civitas Christiana, Klubu Inteligencji Katolickiej, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz Związku Sądeczan. Od wielu już lat akcję współorganizują: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beski i Fundacja im.Jerzego Masiora. Po raz pierwszy w takim wymiarze w kweście uczestniczą: Stowarzyszenie Orion, Towarzystwo Motocyklowe Sokół oraz stowarzyszenie motosacz.pl. Od wielu już lat naszym partnerem na Helenie jest pan Janusz Kwiatkowski wraz z rodziną i przyjaciółmi – przypomina Maciej Kurp.

W trakcie wszystkich poprzednich edycji udało się zebrać około 170 000 złotych. Dzięki tym pieniądzom odnowiono do tej pory 76 nagrobków na sądeckich nekropoliach. – Z tego aż 12 renowacji jest efektem zeszłorocznej, rekordowej kwesty, w trakcie której zebrano 22 tys. zł – przypominają Organizatorzy.

(iw)

Reklama