Strona główna Wiadomości

Rekordowa zbiórka na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

WOŚP w Sączu
Fot. UMNS

Co najmniej 160 tysięcy złotych zebrano w trakcie nowosądeckiego 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poinformował przed północą w niedzielę lokalny sztab Orkiestry zastrzegając, że to wciąż nieoficjalny i nieostateczny wynik. To najwięcej w historii zbiórek na WOŚP w Nowym Sączu.

Celem 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. – W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków – podkreślają organizatorzy z Fundacji WOŚP.

W niedzielę na ulicach Nowego Sącz datki do puszek zbierało około stu wolontariuszy. Na Rynku odbył się koncert; zorganizowano pokazy, zabawy i dodatkowe aukcje. Licytowano m.in. kolację z prezydentem miasta – zwycięzca zaoferował za nią 1000 zł.

Według informacji podanych w niedzielę przed północą przez nowosądecki sztab Orkiestry informacji, w mieście zebrano ponad 160 tysięcy złotych. „Kochani nowosądeczanie byliście niesamowici! Ten dzień był pełen fantastycznych wrażeń dzięki Wam wszystkim!” – napisano na fanpage wospnowysacz.

Kwota zebrana 13 stycznia 2019 roku jest najwyższą, jaką udało się zgromadzić w historii nowosądeckich finałów WOŚP. Poprzedni rekord – niemal 107 tys. zł – ustanowiono… w zeszłym roku.

Uczestnicy korowodu z Plant na Rynek, który rozpoczął 27. Finał WOŚP w Nowym Sączu. Fot. UMNS

Pierwszy sądecki Finał WOŚP odbył się, wraz z inauguracją ogólnopolskiej imprezy, w 1993 roku. Co roku koncerty – głównie zespołów rockowych – organizowane były przez samych muzyków oraz lokalnych działaczy kultury. Imprezy odbywały się w różnych miejscach, m.in. w hali „Dunajca”, „Sokole”, Wyższej Szkole Biznesu i klubach, a w ich trakcie występowały lokalne grupy i ogólnopolskie gwiazdy. Potem finałowe wydarzenia nieco zinstytucjonalizowano. Ich organizacją zajął się Miejski Ośrodek Kultury, a główne wydarzenia odbywały się na Rynku.

Trzeci rok z rzędu nowosądecki Finał organizowany jest niezależnie przez – głownie młodych -społeczników. W tym roku prace organizacyjne wsparł Urząd Miasta Nowego Sącza, a patronat nad Finałem objął prezydent Ludomir Handzel.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbywa się tradycyjnie w druga niedzielę stycznia każdego roku. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze, rozliczane następnie w około 1600 sztabach. Zbiórce towarzyszą m.in. wydarzenia artystyczne oraz happening „Światełko do Nieba”.

W niedzielę przed północą Jurek Owsiak z Fundacji WOŚP poinformował, że w trakcie 27. Finału zebrano już ponad 92 mln zł. – Dziękujemy Wam wszystkim. To był niesamowity, niezwykle emocjonujący dzień. Pełen nagłych zwrotów akcji, ale też dobrych myśli, wspaniałych pięknych ludzi i jedności. Byliśmy razem, zagraliśmy razem i dosłownie pokolorowaliśmy rzeczywistość dookoła. Teraz przed nami wielkie liczenie a ostateczną kwotę poznamy tradycyjnie na początku marca – podali organizatorzy.

Według danych podanych przez Fundację WOŚP, ze środków pochodzących ze zbiórek do placówek medycznych w Nowym Sączu przekazano do tej pory sprzęt o wartości przekraczającej 2 mln zł.

(JO)