Strona główna Wiadomości

Rekordowy kontrakt sądeckiego Newagu. Za ponad pół miliarda złotych dostarczy 31 lokomotyw dla PKP Cargo

Reklama
Dragon 2 Newag
Fot. Newag SA

We wtorek Newag SA podpisała największy w historii kontrakt, który opiewa na kwotę ponad pół miliarda złotych netto. Zawarta umowa z PKP Cargo gwarantuje dostawy 31 fabrycznie nowych lokomotyw elektrycznych Dragon 2 – poinformowała spółka w komunikacie.

Umowa z PKP Cargo została zawarta przez konsorcjum, w którego skład wchodzą: Newag oraz jego spółka zależna Newag Lease. jej wartość wynosi ponad 518,9 mln zł netto.

Jak informuje Newag, 7 lokomotyw Dragon 2 będzie wyposażonych w moduł dojazdowy, natomiast 24 pojazdy będą dwunapięciowe, przystosowane do jazd w Czechach i Słowacji, gdzie zostaną homologowane. Dostawy lokomotyw odbywać się będą w latach 2019-2022, zgodnie z uzgodnionym przez strony harmonogramem.

To drugi kontrakt Newagu z PKP Cargo. Przewoźnik w zeszłym roku podpisał wart 45 mln zł netto kontrakt na zakup 3 lokomotywy Dragon 2.

Trzy lokomotywy Newagu kupuje PKP Cargo

Jak podaje producent , E6ACTa DRAGON 2 to lokomotywa sześcioosiowa, zaprojektowana do prowa­dzenia ciężkich składów towarowych. Lokomotywy DRAGON 2 wykorzystują najnowocześniejsze, niezawodne technologie oraz zapewniają wysoki komfort pracy maszynisty. Głównym atutem Dragona 2 jest bardzo wysoka siła pociągowa, która w połączeniu z dużą masą lokomotywy, efektywnym systemem antypo­ślizgowym oraz napędem na każdą oś, umożliwia prowadzenie ciężkich składów towarowych.

Lokomotywa DRAGON 2 to pierwsza w Europie 6-osiowa lokomo­tywa elektryczna, w pełni zgodna z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyj­ności (TSI 2014) oraz wyposażona w ETCS poziom 2. W lokomotywie zabudowa­no przekształtniki oparte na węgliku krzemu (SiC), zapewniające bezawaryjną pracę w wysokich temperaturach, zmniejszenie poziomu hałasu, ograniczenie strat energii o 50% oraz zmniejszenie rozmiarów i masy urządzeń o 60%.

Newag S.A. jest producentem elektrycznych i spalinowych pojazdów pasażerskich, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pojazdów metra i tramwajów. Od grudnia 2013 roku spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Głównym udziałowcem Newag S.A. jest Zbigniew Jakubas (ma obecnie 52,16% akcji), NN OFE (8,99%), Aviva OFE Aviva Santander SA (7,99%) i PZU OFE “Złota Jesień” (7,27% akcji).

(JO), źródło: Newag S.A.