Strona główna Wiadomości

Remont Kolejowej od przyszłego tygodnia? Wybrano wykonawcę

remont ulicy Kolejowej wkrótce Nowy Sącz
Wyczekiwany remont ulicy Kolejowej powinien się wkrótce rozpocząć. Fot. TK / Twój Sącz

Zbliża się największa tegoroczna inwestycja miejska – remont ulicy Kolejowej. Według zapewnień władz prace mają ruszyć już w przyszłym tygodniu. Pozostałe zapowiadane remonty chodników i ulic przeważnie zostały przesunięte na 2017 rok.

Po miesiącu od zakończenia przyjmowania ofert w postępowaniu przetargowym wyłoniono w końcu wykonawcę przebudowy ulicy Kolejowej. Prace za 3,7 mln zł brutto ma wykonać wygrywający większość dużych przetargów w mieście ZBD z Nowego Sącza. Jego oferta okazała się najtańsza a gwarancja na roboty budowlane najdłuższa, 10 letnia (taką samą gwarancję zaproponowała warszawska SKANSKA S.A., ale jej oferta była droższa o zaledwie 45 tys. zł). Oferty złożyło czterech wykonawców (najdroższy zaproponował 4,7 mln zł).

Mimo wcześniejszych zapowiedzi wiceprezydenta miasta Wojciecha Piecha, że prace na Kolejowej powinny ruszyć w czerwcu, nie podaje się powodu niewielkiego opóźnienia. – Przetarg rozstrzygnięto zgodnie z procedurą przetargową. Prace na ulicy Kolejowej rozpoczną się w przyszłym tygodniu – poinformowała nas we wtorek 5 lipca Renata Stawiarska z Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu wyznaczył 11 lipca br. jako termin podpisania umowy z wykonawcą. Od tego czasu wyznaczono 120 dni na wykonanie prac. W dokumentach przetargowych MZD wymagał, aby „prace przy realizacji zamówienia trwały od świtu do zmierzchu”.

Kolejowa ma być przebudowana na całym odcinku, od ul. Nawojowskiej do zbiegu z ul. Waryńskiego i Zieloną. Oprócz położenia nowej nawierzchni zakres robót obejmuje również przebudowę sieci energetycznej i teletechnicznej, rozdzielenie kanalizacji deszczowej i sanitarnej czy też prace przy przyłączach gazowych.

W trakcie remontu będą przebudowane zjazdy w ul. Sienkiewicza i Batorego oraz skrzyżowanie z ulicami Zieloną i Waryńskiego a także chodniki po obu stronach ulicy (zastosowana zostanie szara kostka betonowa). Przebudowie ulegnie również skrzyżowanie z ul. Nawojowską. Mają się tu pojawić dodatkowe pasy skrętu w prawo; nowa będzie również sygnalizacja świetlna, która m.in. umożliwi warunkowy skręt w prawo (teraz jest to niemożliwe).

Tymczasem kilka zapowiadanych na ten rok innych remontów ulic i chodników odłożono „na później”, ponieważ podczas przetargów wykonawcy oferowali wyższe kwoty, niż miasto chciało przeznaczyć na prace. Tak było w przypadku budowy chodników przy ul. Kamiennej oraz Długoszowskiego i Dunikowskiego oraz ścieżki rowerowej i chodnika przy ul. Witosa i Pieczkowskiego (tutaj pisaliśmy o tym). Zdecydowano więc, że w tym roku przeprowadzone zostaną jedynie przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej tych inwestycji. Na razie i te postępowania nie przyniosły rezultatu.

Trwa jeszcze przetarg na wyłonienie wykonawców robót związanych z przebudową chodników na ulicach: Nowochruślickiej (100 metrów prawej strony od Lwowskiej do mostu na Łubince), Lwowskiej (między cmentarzem a mostem na Łubince, łącznie niemal 600 m), Barskiej (340 m prawej strony między Hallera a Paderewskiego), Tarnowskiej (70 m od salonu Toyoty do ul. Myśliwskiej) oraz Kochanowskiego (kilka odcinków o łącznej długości 500 metrów).

parking_panorama3
Parking pod Panoramą powinien być w przyszłym roku przebudowany. Fot. TK / Twój Sącz

Wyłoniono za to wykonawcę projektu przebudowy parkingu na końcu ul. Romanowskiego (nad Dunajcem, pod restauracją „Panorama”) – nowosądecką firmę GFS. Projekt ma powstać za niespełna 20 tys. zł.

Na początku br. na parkingu wprowadzono opłatę za zostawienie auta (pisaliśmy o tym), teraz zapowiadana jest zmiana wyglądu tego miejsca. – Należy zaprojektować kształt i geometrię parkingu, jego nawierzchnię, zinwentaryzować zieleń, zaprojektować przebudowę schodów i dojść. Celem jest lepsze zagospodarowanie miejsc do parkowania, co tym samym powiększy ich ilość – wyjaśnił nam Krzysztof Witowski, rzecznik prezydenta Nowego Sącza.

(JO)

Reklama