Strona główna Wczoraj i dziś

Restauracja Panorama

restauracja Panorama www.twojsacz.pl
Panorama w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Fot. K. Kaczyński/Krajowa Agencja Wydawnicza

Jedna z najstarszych knajp działających w Nowym Sączu pod tą samą nazwą i w tym samym miejscu. Otwarta w 1966 roku jako nowa placówka socjalistycznego tworu – Nowosądeckich Zakładów Gastronomicznych. Na marginesie – w szczytowym okresie popularności w Panoramie pracowało około 60 osób, co nie tyle mówi o popularności lokalu co o PRL-owskiej strukturze zatrudnienia.

restauracja Panorama Nowy Sącz wnętrze
Wnętrze restauracji Panorama, lata 70. XX wieku. Fot. Z. Żyburtowicz / KAW

Lokal miał same atuty: położony w centrum miasta ale jednocześnie nieco na uboczu, z atrakcyjnym, letnim tarasem i przeszklonymi, „panoramicznymi” wnętrzami z pięknym widokiem na Dunajec. No i bardzo dobrze karmił, w czym pomógł m.in. pełniący obowiązki szefa kuchni Marian Mółka (do dziś bardzo aktywny, ale jako rzeźbiarz ludowy). To m.in. dzięki niemu Panorama kilkadziesiąt lat temu trzykrotnie zdobyła nagrodę „Srebrnej Patelni” (którą chwali się do dziś) – trofeum nadawane przez Centralny Związek Spółdzielni Spożywców „Społem” (po zlikwidowanych Nowosądeckich Zakładach Gastronomicznych Panoramę przejęła w 1976 roku WSS „Społem” w Nowym Sączu (Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców).

Jeśli jesteśmy przy jedzeniu: jednymi ze słynniejszych serwowanych tu potraw były gicz cielęca w sosie własnym, z tartym chrzanem oraz boeuf strogonow. Miejscowi partyjni notable lubili przyprowadzać na te dania postawionych wyżej od siebie kacyków i jak głoszą legendy nie zawsze płacili rachunki (to zdaje się nie zmieniło się do dziś).

Do Panoramy tłumy chodziły na zaczynające się codziennie o godzinie 18 dancingi oraz na strip-tease. W jednym ze wspomnieniowych artykułów wyczytaliśmy, że aby pooglądać rozbierające się panie trzeba było zamówić stolik z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem…

restauracja Panorama Nowy Sącz
Panorama w całej krasie, mniej więcej z okresu kręcenia filmu „Dziura w ziemi”. Fot. T. Hermańczyk / Ruch

Panoramę widać chwilę na filmie fabularnym –  nakręconym w 1970 roku przez Andrzeja Kondratiuka obyczajowym obrazie „Dziura w ziemi”. Nie do końca udany obraz, ale z plejadą znakomitych ówczesnych aktorów (m.in. Jan Nowicki, Jerzy Dobrowolski, Franciszek Pieczka, Józef Nowak, Wiesław Gołas, Roman Kłosowski) do dziś ciepło wspominany jest w Nowym Sączu. Nakręcono tu wiele scen: oprócz Panoramy w obrazie widać m.in. wnętrza ratusza oraz widok na miasto z jego okien, plac Trzeciego Maja.

Widoku uchwyconego na pocztówkach nie sposób będzie już nam zobaczyć. Najpierw zabudowano wspaniały taras, a dwa lata temu rozpoczęto rozbudowę i nadbudowę Panoramy urządzając na piętrze hotel. Nic już nie przypomina wyglądu Panoramy sprzed lat…

(jm)

restauracja Panorama Nowy Sącz
Nic nie przypomina Panoramy sprzed lat. Widok obecny, czerwiec 2014. Fot. Bogusław Milan/Twój Sącz
Reklama