Strona główna Wiadomości

Rewitalizacja Parku Strzeleckiego pod znakiem zapytania. Oferty w przetargu znacznie powyżej założonego budżetu

Park Strzelecki przetarg
Fragment amfiteatru w parku Strzeleckim. Fot. JO / Twój Sącz

Pięć firm złożyło oferty w rozpisanym we wrześniu ubiegłego roku przetargu na wykonanie rewitalizacji Parku Strzeleckiego. Wykonawcy – mimo znacznego okrojenia pierwotnego projektu – żądają za prace od 70 mln zł (najtańsza oferta) do 93 mln zł. Miasto ma przeznaczone na sfinansowanie zamówienia „zaledwie” 51 mln zł, dlatego należy spodziewać się unieważnienia przetargu.

Inwestycja ma za zadanie zaniedbany park ma przekształcić w centrum sportu, rekreacji i rozrywki z nowym, zadaszonym amfiteatrem na 4 tysiące miejsc. Projekt zagospodarowania terenu, budowlany oraz wykonawczy przedsięwzięcia określanego jako „rewitalizacja Wenecji Sądeckiej oraz Parku Strzeleckiego wraz z przyległościami” opracowała w 2015 roku, za niemal 4,5 mln zł brutto, firma Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej. Z powodu trudności z otrzymaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń, rozdzielono zadanie na dwie części, koncentrując się na przygotowywaniu rewitalizacji samego Parku Strzeleckiego i jego otoczenia.

Przetarg ogłoszono we wrześniu 2018 roku. Z powodu dużej ilości zapytań wykonawców, wielokrotnie przekładano termin otwarcia ofert.

Jak udało nam się wcześniej ustalić, do specyfikacji przetargu nie wpisano kilku istotnych założeń projektu rewitalizacji parku. Usunięto z niej budynek z salami konferencyjnymi (umownie nazwany centrum aktywizacji społeczności lokalnej Progress), zespół kortów tenisowych oraz boisko (miało być zimą zamieniane na lodowisko).

Najważniejszy element projektu, na którego realizację poszukiwany jest wykonawca, to zadaszony amfiteatr (w miejscu zrujnowanej dziś muszli i widowni) na 4 tysiące miejsc, ze sceną o powierzchni 290 m kw. i całym koniecznym zapleczem. Ponadto w Parku Strzeleckim mają powstać place zabaw dla dzieci, pętla gimnastyczna, plac wodny jako plac wejściowy a obok parku nowe miejsca parkingowe.

Mimo okrojenia projektu propozycje wykonawców o kilkadziesiąt milionów złotych przekraczają środki zabezpieczone w budżecie na tę inwestycję – 51 mln zł. Z tej kwoty niemal 30 mln zł to dofinansowanie z konkursowego programu „Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie” realizowanego ze środków europejskich.

Najtańsza oferta w przetargu wyniosła niemal 69,8 mln zł. Kolejne to 72,7 mln zł, 79,9 mln zł, 93 mln zł oraz 93,2 mln zł.

Aktualizacja

W piątek unieważniono przetarg. Przyczyną unieważnienia przedmiotowego postępowania jest fakt, że oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Ponadto Zamawiający nie może zwiększyć kwoty, którą zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia.

(JO)