Strona główna Wiadomości

Rowerowy tor pumptrack ma być największy w Polsce

rowerowy tor pumptrack Nowy Sącz budowa
Pierwsze prace przy budowie toru rozpoczęły się już w ubiegłym tygodniu. Fot. TK / Twój Sącz

Rozpoczęła się budowa rowerowego toru przeszkód (pumptrack`a). Do końca wakacji kosztem 1,28 miliona złotych przy alei Piłsudskiego ma powstać największy tego typu obiekt w Polsce.

Pumptrack powstaje na blisko hektarowej działce nad Kamienicą. Przetarg na inwestycję w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wygrała – po skutecznym odwołaniu się od wcześniejszego rozstrzygnięcia – firma BTProject z Poznania (tutaj więcej o tym).

Tor ma służyć nie tylko rowerzystom, ale także miłośnikom rolek, deskorolek czy hulajnóg. Dzięki specjalnie ukształtowanym muldom i bandom przejazd przez pokryty asfaltem tor nie wymaga w przypadku roweru konieczności pedałowania.

Znamy już ostateczny projekt całego obiektu. Składają się na niego dwa małe tory – place zabaw dla dzieci, duży tor, przeznaczony dla najbardziej zaawansowanych tor profesjonalny, dwa boiska do piłki plażowej oraz infrastruktura towarzysząca.

rowerowy tor projekt
Ostateczny projekt toru pumptrack w Nowym Sączu. Fot. BTProject / MOSiR Nowy Sącz / Twój Sącz

Mniejsze tory dla dzieci będą miały długość 150 metrów, tor umożliwiający przeprowadzanie zawodów będzie nieco krótszy (135 m) ale z wyższymi bandami i muldami napędzającymi. Najdłuższy tor „profesjonalny” ma mieć 210 metrów długości. – To będzie największy tego typu obiekt w Polsce – podkreśla Paweł Badura, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu, który odpowiada za inwestycję.

Dodatkowo na terenie kompleksu powstaną dwa boiska do piłki siatkowej – plażowej – z nawierzchnią z piasku, o wymiarach pola gry 8 x 16 metrów każde. Wokół nich postawione zostaną ławki oraz zasadzone zostaną drzewka, krzewy i zieleń. Tory do jazdy rowerem oraz boiska mają być oświetlone.

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie obiekt powinien być gotowy do końca sierpnia.

(JO)

Reklama