Strona główna Wczoraj i dziś

Rozbiórka mostu heleńskiego

Most heleński Nowy Sącz lata 50
Stalowo-drewniany most heleński przed rozbiórką pod koniec lat. 50. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Istnieje prawdopodobieństwo, że w ciągu kilku najbliższych lat istniejący obecnie most im. Józefa Piłsudskiego na Dunajcu, łączący centrum Nowego Sącza z dzielnicą Helena, zostanie rozebrany a w jego miejsce pojawi się nowa przeprawa. Kończą się właśnie prace projektowe związane z tą inwestycją. My natomiast przypominamy wcześniejszy most na Dunajcu, zbudowany – nie mamy pewności – w 1945 lub 1946 roku.

rozbiórka mostu heleńskiego na Duanjcu
Czerwiec 1959. Dobiegają końca prace rozbiórkowe mostu. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Zdjęcia pochodzą z kolekcji Jacka Bassary. Zostały wykonane w czerwcu 1959 roku, podczas prac rozbiórkowych ówczesnego mostu heleńskiego. Przeprawę rozbierano, bowiem gotowy był już istniejący do dziś most.

rozbiórka mostu heleńskiego 1959
Most widziany z lewego brzegu Dunajca. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

 

Znany w wielu przedwojennych pocztówek kratownicowy most św. Heleny na Dunajcu wycofujący się z miasta Niemcy wysadzili w styczniu 1945 roku. W jej miejsce szybko postawiono drewnianą kładkę, która jednak została po kilku tygodniach zmyta przez wezbrane wody rzeki. Widoczny na zdjęciach most powstał na filarach wysadzonego poprzednika i z wykorzystaniem wielu jego stalowych elementów.

rozbiórka mostu heleńskiego 1959 Nowy Sącz
Resztki rozbieranego mostu w lecie 1959 roku. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

 

Na fotografiach widzimy nie tylko most w trakcie rozbiórki, ciekawe są też widoki w tle. A dojrzeć tu można m.in. ruiny naszego zamku oraz drewniany barak (w głębi po prawej stronie) w którym prawdopodobnie mieścił się Hotel Miejski, nazywany potem Hotelem Turystycznym PTTK.

A tutaj znajdą Państwo inne unikatowe fotografie z końca lat 50., kiedy kończono budowę nowego mostu na Dunajcu a stary jeszcze wciąż funkcjonował.

(jm)

Reklama