Strona główna Wiadomości

MDA zapowiadają rozpoczęcie budowy nowego dworca. Zaczną od nowej płyty

Nowosądecki dworzec autobusowy wkrótce powinien całkowicie zmienić oblicze. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W sierpniu br. powinna się rozpocząć budowa nowego dworca autobusowego i przebudowa placu manewrowego – zapowiada zarządzająca nowosądeckim dworcem przy placu Dąbrowskiego spółka Małopolskie Dworce Autobusowe.

Według zamierzeń inwestora obecny budynek dworca będzie wyburzony a w jego miejsce ma powstać nowoczesny gmach z licznymi punktami usługowymi i kawiarnią wychodzącą na pokryty zielenią dach budynku.

Wizualizacja: widok od strony al. Wolności. Fot. materiały inwestora

Ale najpierw MDA zamierzają zacząć – w sierpniu – realizację pierwszego etapu zapowiadanej od kilku lat inwestycji. – W jego ramach wybudowana zostanie nowa płyta Dworca MDA w Nowym Sączu w tym, poza nową nawierzchnią, wykonane zostaną prace z zakresu: fundamentowania, rozprowadzenia wody oraz prace instalacyjne – powiedział nam Marcin Fall, prezes zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe.

Spółka szacuje, że pierwszy etap prac będzie kosztował około 3 miliony złotych. W trakcie ich prowadzenia należy liczyć się z utrudnieniami w funkcjonowaniu dworca. MDA planują w najbliższej okolicy placu budowy utworzenie tymczasowych przystanków. – Ich szczegółowe rozmieszczenie jeszcze jest ustalane – mówi prezes Fall.

Fot. materiały inwestora

Zarządzające także dworcem w Krakowie Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. (wcześniej Regionalne Dworce Autobusowe w Krakowie) to spółka należąca do Województwa Małopolskiego, MDA kupiły w 2012 roku dworzec autobusowy w Nowym Sączu (prawo jego wieczystego użytkowania) za ponad 7 milionów złotych od likwidowanej, upadłej spółki PKS Nowy Sącz.

Z dworca odprawianych jest codziennie  około 500 kursów i 12 tysięcy pasażerów, co daje prawie 4 miliony osób rocznie. Obecny, parterowy budynek dworca oddano do użytku pod koniec lat 50.

(JO)

Wizualizacja – widok od strony ul. Długosza. Fot. materiały inwestora

Wykonawcy projektu nowego dworca w Nowym Sączu z krakowskiego Biura Architektury Stosowanej o swojej pracy:

Zależało nam na tym, aby budynek połączyć z otoczeniem, a oczekujących na środek transportu ludzi zachęcić do przebywania na zewnątrz, w otoczeniu placu dworcowego, a nie szczelnie zamykać ich w środku. Między innymi z tego powodu budynek posiada duże zadaszenie oraz łagodną zieloną rampę, prowadzącą do dworcowej restauracji, z której można podglądać dokujące autobusy. Budynek wydaje się lekko wyrastać w ziemi – to nasz ukłon w stronę zabytkowych obiektów zlokalizowanych po drugiej stronie alei Wolności. Liczymy na to, że dzięki naszym zabiegom architektonicznym okolica odżyje, miejsce przyciągnie nie tylko pasażerów, ale i mieszkańców, a całość stanie się kolejnym mikro-centrum Nowego Sącza.

 

Reklama