Strona główna Wiadomości

MDA zapowiadają rozpoczęcie budowy nowego dworca. Zaczną od nowej płyty

Nowosądecki dworzec autobusowy wkrótce powinien całkowicie zmienić oblicze. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W sierpniu br. powinna się rozpocząć budowa nowego dworca autobusowego i przebudowa placu manewrowego – zapowiada zarządzająca nowosądeckim dworcem przy placu Dąbrowskiego spółka Małopolskie Dworce Autobusowe.

Według zamierzeń inwestora obecny budynek dworca będzie wyburzony a w jego miejsce ma powstać nowoczesny gmach z licznymi punktami usługowymi i kawiarnią wychodzącą na pokryty zielenią dach budynku.

Wizualizacja: widok od strony al. Wolności. Fot. materiały inwestora

Ale najpierw MDA zamierzają zacząć – w sierpniu – realizację pierwszego etapu zapowiadanej od kilku lat inwestycji. – W jego ramach wybudowana zostanie nowa płyta Dworca MDA w Nowym Sączu w tym, poza nową nawierzchnią, wykonane zostaną prace z zakresu: fundamentowania, rozprowadzenia wody oraz prace instalacyjne – powiedział nam Marcin Fall, prezes zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe.

Spółka szacuje, że pierwszy etap prac będzie kosztował około 3 miliony złotych. W trakcie ich prowadzenia należy liczyć się z utrudnieniami w funkcjonowaniu dworca. MDA planują w najbliższej okolicy placu budowy utworzenie tymczasowych przystanków. – Ich szczegółowe rozmieszczenie jeszcze jest ustalane – mówi prezes Fall.

Fot. materiały inwestora

Zarządzające także dworcem w Krakowie Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. (wcześniej Regionalne Dworce Autobusowe w Krakowie) to spółka należąca do Województwa Małopolskiego, MDA kupiły w 2012 roku dworzec autobusowy w Nowym Sączu (prawo jego wieczystego użytkowania) za ponad 7 milionów złotych od likwidowanej, upadłej spółki PKS Nowy Sącz.

Z dworca odprawianych jest codziennie  około 500 kursów i 12 tysięcy pasażerów, co daje prawie 4 miliony osób rocznie. Obecny, parterowy budynek dworca oddano do użytku pod koniec lat 50.

(JO)

Wizualizacja – widok od strony ul. Długosza. Fot. materiały inwestora

Wykonawcy projektu nowego dworca w Nowym Sączu z krakowskiego Biura Architektury Stosowanej o swojej pracy:

Zależało nam na tym, aby budynek połączyć z otoczeniem, a oczekujących na środek transportu ludzi zachęcić do przebywania na zewnątrz, w otoczeniu placu dworcowego, a nie szczelnie zamykać ich w środku. Między innymi z tego powodu budynek posiada duże zadaszenie oraz łagodną zieloną rampę, prowadzącą do dworcowej restauracji, z której można podglądać dokujące autobusy. Budynek wydaje się lekko wyrastać w ziemi – to nasz ukłon w stronę zabytkowych obiektów zlokalizowanych po drugiej stronie alei Wolności. Liczymy na to, że dzięki naszym zabiegom architektonicznym okolica odżyje, miejsce przyciągnie nie tylko pasażerów, ale i mieszkańców, a całość stanie się kolejnym mikro-centrum Nowego Sącza.

 

 • keisyr

  Budowa dworca autobusowego na Placu Dąbrowskim to cofnięcie się w rozwoju Nowego Sącza o kilkadziesiąt lat !!! Prezydent Nowego Sącza nie powinien do tego dopuścić !!!

  • axaxa

   prezydent to powinien sobie golnąć flachę pod koniec dnia jak i na jego samym początku jak to ma przy okazji robić od 8 lat:)

 • keisyr

  Prezydent Nowego Sącza powinien przystąpić do budowy multimodalnego węzła komunikacyjnego w sąsiedztwie dworca PKP w Nowym Saczu !!! Węzęł taki powinien synchronizować komunikacje kolejową, autobusową dalekobieżną , komunikację miejską, taksówki i rowery ! Tak się buduje na całym świecie i w Polsce. Wspomoże go w tym Pan Leszek Zegzda zwolennik takiego rozwiązana, Pan Andrzej Szkaradek i wiele innych osób którym leży na sercu dynamiczny rozwój miasta ! MDA w Krakowie powinno zwrócić miastu zagrabione tereny i mienie po PKS w Nowym Saczu i opuścić Nowy Sacz ! Na placu Dąbrowskiego za sprawa Prezydenta Nowego Sącza powinien stanąć reprezentacyjny, wysoki, nowoczesny obiekt użyteczności publicznej !

 • keisyr

  Nowy Sącz jako jedyne miasto ma dworzec autobusowy podporządkowany pod MDA w Krakowie. Każde inne miasto ma swoją komunikację autobusową pozamiejską dbającą o potrzeby danego miasta. MDA w Krakowie dba tylko o połączenie Kraków – Nowy Sącz. Dlatego szereg miejscowości dla których Nowy Sącz stanowi centrum nie ma połączenia ze stolicą swojego regionu. Nie mają takiego połączenia z Nowym Sączem mieszkańcy Sądecczyzny, Limanowej, Gorlic. Z Nowego Sącza nie można się wydostać do Tarnowa, Jasła, Krosna, Sanoka, Rzeszowa, Śląska, Kielc itp. Próbuje się obciążać zabezpieczeniem transportu ludzi MPK w Nowym Sączu i PKP co jest błędem i niewykonalne. Nowy Sącz potrzebuje silnego, własnego i z technicznym zapleczem przewoźnika, który zapewniłby komunikacje autobusową miejscowości dla których Nowy Sącz jest stolicą regionu. Z drugiej strony zabezpieczyłby połączenie miasta we wszystkich kierunkach a nie tylko do Krakowa. Tak się stanie tylko wtedy kiedy o komunikacji pozamiejskiej i dalekobieżnej będą decydować władze Nowego Sącza. Nie mogą o komunikacji nowosądeckiej decydować przestępcy z MDA w Krakowie, powiązani z PO którzy rozkradli PKS w Nowym Sączu, doprowadzili do ruiny zaplecze techniczne i budynki PKS w Nowym Sączu oraz przejęli teren w środku miasta. Wie coś na ten temat ikona sądeckiej Solidarności Pan Szkaradek, który walczył o PKS w Nowym Sączu i teraz ma szansę wywalczyć powstanie naszego nowosądeckiego przewoźnika autobusowego

 • keisyr

  I jeszcze jedno Złodzieje z MDA w Krakowie mówią o jakimś mikro centrum !!! Nowy Sącz powinien mieć jedno duże centrum komunikacyjne. Tak się dzieje na całym świecie !!! Ostatnio mały Biecz zapowiedział budowę zintegrowanego centrum komunikacyjnego !!! Wiadomo złodzieje z MDA w Krakowie rozkradli PKS w Nowym Saczu, zabrali teren w centrum miasta to teraz wszystko będą robić pod siebie. Panie Prezydencie Nowego Sącza budujmy własny dworzec autobusowy ! Zostawmy złodzieji z MDA w Krakowie z pustym dworcem w Nowym Saczu !!! W ten sposób szybko się z naszego miasta wyniosą !

 • keisyr

  Dworzec autobusowy w tym miejscu to przestępstwo !!! Przestępstwo przeciw miastu Nowy Sącz bo go degraduje i ośmiesza ! Przestępstwo przeciw pasażerom którzy z walizkami będą kursować po mieście pomiędzy dworcem autobusowym, dworcem PKP i dworcem komunikacji miejskiej ! A wszystko to za sprawą złodzieji z MDA w Krakowie powiązanych z PO ! Prezydent miasta Nowego Sącza powinien przystąpić do budowy sądeckiego dworca komunikacji dalekobieżnej w rejonie dworca PKP w Nowym Sączu i planowanego dworca komunikacji miejskiej i tym samym stworzyć aglomeracyjne centrum komunikacyjne (węzęł przesiadkowy) dla Nowego Sącza, ściany wschodniej (Gorlice, Jasło) zachodniej (Limanowa, Mszana Dolna) , południowej pod granicę państwa i północnej pod Brzesko

 • rybaczka

  wysoce niedopracowany projekt i mam nadzieje ze nie dojdzie do jego budowy.brak zadaszenia nad peronami brak bezpiecznej do nich drogi wszystko to spowoduje ze w trakcie ograniczonej widocznosci w deszczu z tobołami i małymi dziecmi rodzice beda przewalac sie przez płytę dworca gdzie z kazdej stronymoze wyjechac autobus . Projektant zamiast skupic sie na udogodnieniu warunków podróżujących skupil sie na futurystycznej sylwetce jaki ma owe coś prezentowac , całkowicie zarzucajac bezpieczenstwo czego konsekwencja moż byc pozew za pozwem poszkodowanych klientów,Aby obsłuzyc to cos należało by zatrudnic stewadów którzy beda ( odprowadzac wytyczac droge do poszczególnych lokacji) odpowiedzialni za doprowadzenie ludzi na poszczególne stanowiska.Dodam jeszcze ze zamiast tej łąki ktora nikomu jest tam niepotrzebna mozna by a nawet trzeba by było zorganizowac parking ktorego w tej lokalizacji poprostu nie ma o wystarczajacej powierzchni i mozna to zrobic przed dworcem lub na jego dachu lub nawet pod główna płytą.Na koniec mała uwaga -Kazde zastrzeżenie skierowane do sadu na temat bezpieczenstwa urzytkowania tego czegos spowoduje zatrzymanie jak i odstapienie od dalszej realizacji ze wzgledów niemożliwośi zapewnienia bezpieczeństwa podczas użytkowania tego czego

 • dwakila

  same plusy tej konstrukcji
  1) to brak zadaszenia -czyli średniowiecze no ale pan Nowak nie bedzie korzystał
  2) brak parkingu (powinien byc na dachu dworca) no cóż jadąc autobusem np.do Krk trzeba z musu dojechać autobusem WPK ,no ale pan Nowak nie bedzie korzystał
  3) Postój taksówek ,jeśli pozostanie w tej loklizacji co teraz to bedzie średniowiecze
  4) łąka ,pan Nowak chyba bedzie to kosił
  W podsumowaniu moge jedynie zachecić ludzi którzy w niedogodnych warunkach pododowych ulegna wypadkowi na płycie dworca ,do składania pozwów sądowych o odszkodowanie bowiem ten projekt urąga wszelkim zasadom bezpieczeństwa

 • WK.

  Ludzie!!! A gdzie zadaszenie dla pasażerów wsiadających do autobusów!!! Dworzec z XXI wieku a ludzie dalej będą moknąć na dzeszczu?!

 • piotr

  Ile będzie kosztować dzierżawa dachu na sezon wypasu owiec? Kierdel świetnie będzie się komponował z baranami, którzy zaprojektowali to „cudo” mając w nosie pasażerów.
  Pewnie nie jeżdżą autobusami, więc nie dostrzegają problemu braku zadaszenia peronów.

  Choć – jak się domyślam – peron pierwszy (ten dla linii „krakowskiej”) – jest pod okapem „pastwiska”. Krakusy nie zmokną. A reszta „obywateli stolicy subregionu wiejskiego” i ich sąsiadów z za miedzy – niech moknie.

 • twojsaczpl

  Szanowny Panie/Pani używający nicków: keisyr, NS, atram, sadeczanin, keitar i innych: ostrzegamy, że łamie Pan/Pani zasady komentowania postów na naszym portalu, dostępne tutaj: http://twojsacz.pl/zasady-komentowania/
  Zacytujemy jeden z fragmentów:

  Zabronione jest komentowanie przez jedną osobę z różnych lub/i fikcyjnych kont. Komentarze takie będą usuwane a osoby je zamieszczające i/lub adresy IP ich komputerów będą blokowane.

  Spełnia Pan/Pani powyższy warunek jak i kilka innych określonych w regulaminie. Będziemy zmuszeni usuwać komentarze napisane z użytego do ich napisania adresu IP a w ostateczności zablokujemy możliwość komentowania w naszym serwisie. Jeszcze raz prosimy o przestrzeganie zasad komentowania

  • abradab

   proszę się nie kompromitować.
   Dworzec wygląda tak wieśniacko, że ta pracownia powinna mieć cofniętą licencję do wykonywania jakiegokolwiek zawodu.

   • disqus@tbgfiSr2RM

    to wyglada jak upchanie tych marnych wypocin kosztem naszego komfortu i bezpieczeństwa

 • keiatr

  Złodzieje z MDA w Krakowie !!! Wynocha z Nowego Sacza !!!

 • sadeczanin

  Panie Prezydencie Nowego Sącza ! Niech Pan buduje nowy dworzec autobusowy w pobliżu dworca PKP ! Zostawmy złodzieji z Krakowa samych z pustym dworcem !

 • atram

  Prezydent Nowego Sącza powinien przystąpić do budowy dworca autobusowego w pobliżu dworca PKP !!!. Kiedyś będzie to wielkie centrum komunikacyjne miasta bo powstanie nowa linia Nowy Sącz – Kraków oraz powstanie dworzec komunikacji miejskiej. Gwarantuje że prawie wszystkie linie komunikacji autobusowe przeniosą się na dworzec miasta Nowego Sącza. Zostawmy złodzieji z Krakowa którzy rozkradli PKS w Nowym Sączu samych z pustym dworcem !!!

 • NS

  To co zamierza zrobić Kraków w Nowym Sączu to jest bandytyzm !!! Na całym świecie buduje się zintegrowane węzły przesiadkowe składające się z dworca kolejowego, autobusowego i komunikacji miejskiej. Prezydent Nowego Sącza powinien wybudować własny dworzec autobusowy przy dworcu PKP. Zaraz wszystkie linie przeniosły by się na ten dworzec. Panie Prezydencie Nowego Sącza do działania. Zostawmy oszołomów z Krakowa samych z pustym dworcem przy placu Dąbrowskiego !!!

 • keisyr

  To jest skandal !!! Budowa dworca autobusowego bez bezpośredniej styczności z dworcem PKP to cofnięcie Nowego Sącza w rozwoju o kilkadziesiąt lat wstecz !!! Tak się dzieje jak o Nowym Sączu decydują złodzieje z Krakowa !!!