Strona główna Wiadomości

Rozpoczęło się głosowanie w Budżecie Obywatelskim Małopolski. Które projekty dotyczą Nowego Sącza?

Do 5 października potrwa głosowanie w 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

Do 5 października potrwa głosowanie w 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Swój głos na jedno ze 150 zgłoszonych zadań oddać może każdy mieszkaniec województwa, który ukończył 16 rok życia. Ponad 30 pomysłów dotyczy subregionu sądeckiego (Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki), a spośród nich 7 samego miasta lub miasta i jego najbliższej okolicy.

Na realizację wszystkich zadań samorząd województwa  przeznaczył łącznie 8 mln zł – po 1,33 mln zł na każdy z 6 subregionów. – Nic tak nie angażuje i nie inspiruje mieszkańców, jak praca dla dobra swojej małej ojczyzny. Choć głos na jedną ze 150 inicjatyw oddawać można prawie przez miesiąc, gorąco zachęcam wszystkich, by nie czekali na ostatnią chwilę i już dziś wybrali inicjatywę, która jego zdaniem najlepiej przysłuży się lokalnej społeczności – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.

W tym roku każdy Małopolanin, który ukończył 16 rok życia może oddać jeden głos na wybrane przez siebie zadanie małe – czyli o zasięgu całego powiatu lub duże – o zasięgu subregionu. Co istotne, głosować można tylko na zadanie z subregionu, w którym się mieszka.

Głosować można przez internet – na stronie www.bo.malopolska.pl, wrzucając papierową kartę do głosowania do jednej z urn dostępnej w 23 lokalizacjach na terenie całej Małopolski, w tym nowosądeckiej agendzie urzędu marszałkowskiego przy ul. Jagiellońskiej 52 a także za pośrednictwem poczty (przesyłając kartę na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem: „Budżet Obywatelski”).

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, wyniki głosowania poznamy przed 30 listopada 2018 r, a wszystkie zwycięskie zadania zostaną zrealizowane najpóźniej do końca 2020 r.

Tylko jeden projekt dotyczy wyłącznie naszego miasta – to „Powstrzymać SMOG – kampania informacyjno-edukacyjna dla Nowego Sącza” (kod: SAD14). To tzw. zadanie małe, o wartości szacunkowej 100 tys. zł. Ma polegać na organizacji cyklu konferencji poruszających m.in. problem wpływu zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie.

Wśród zadań, których realizacja mogłaby dotyczyć Nowego Sącza i na które mogą głosować mieszkańcy miasta, są:

SAD03 „Kino pod gwiazdami w patriotycznej odsłonie” – wraz z historycznymi inscenizacjami i publikacjami czyli m.in. zakup sprzętu do przeprowadzani plenerowych sensów kinowych w subregionie (koszt zadania 400 tys. zł)

SAD05 „FolkoGranie 2019” czyli organizacja koncertu na nowosądeckim rynku. „Głównym celem jest popularyzacja muzyki folkowej oraz ludowej z terenu Subregionu Sądeckiego, promocja regionu oraz występy gwiazd polskiej sceny muzycznej”. Koszt 397 tys zł.

SAD09 „Poprawa opieki perinatalnej w powiece nowosądeckim oraz w mieście Nowym Sączu” – zakup specjalistycznych urządzeń dla Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego (koszt 400 tys. zł).

SAD10 „Na pomoc sercu – profilaktyka chorób układu krążenia w subregionie sądeckim” – zakup specjalistycznych urządzeń dla Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego (koszt 398 tys. zł).

SAD11 „Aktywność społeczna i kulturowa mieszkańców Subregionu Sądeckiego” – organizacja zajęć, warsztatów i wykładów. Koszt 400 tys. zł

SAD12 „Studio aktywnego seniora – zajęcia aktywności fizycznej dla osób 50+ Subregionu Sądeckiego” (koszt 325 tys. zł)

SAD14 „Powstrzymać SMOG – kampania informacyjno-edukacyjna dla Nowego Sącza”. To tzw. zadanie małe, o wartości szacunkowej 100 tys. zł. Ma polegać na organizacji cyklu konferencji poruszających m.in. problem wpływu zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie.

Listę wszystkich proponowanych zadań wraz z opisem znajdziecie na stronie Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

(iw)