Strona główna Wiadomości

Rozpoczęło się X Forum Ekonomiczne Młodych Liderów

X Forum Ekonomiczne Młodych Liderów
Prezydent Nowak podczas sesji inauguracyjnej FEML. Fot. UM Nowego Sącza

W Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu rozpoczęło się jubileuszowe X Forum Ekonomiczne Młodych Liderów – największe międzynarodowe spotkanie działaczy młodzieżowych, w którym bierze udział ponad 350 uczestników z 34 państw.

We wtorkowej sesji inaugurującej obrady wziął udział m.in. prezydent Nowego Sącza.

– Przez ostatnich wiele lat obserwowałem to Forum i chciałbym podkreślić, że z roku na rok wy, młodzi ludzie spotykacie się z coraz to nowymi trudniejszymi problemami. W roku ubiegłym takim motywem przewodnim była sytuacja na Ukrainie, tuż po zajęciu Krymu. Dzisiaj takim tematem przewodnim, który przetacza się przez Europę, jest temat migracji, uchodźców. Problem dotyczy ogromnej fali ludzi, którzy szukają w Europie swojego miejsca i wy musicie zastanowić się jaką politykę, jako całość Europy, powinniśmy reprezentować. Spotykamy się z różnymi zdaniami, poglądami od skrajnie liberalnych do bardzo konserwatywnych. Czeka nas wiele problemów i musimy znaleźć złoty środek. Nie warto iść taką łatwą drogą,przyjmować to co jest modne polityczne, ale warto się zastanowić i pamiętać , że decyzje polityczne podjęte teraz, będą ciążyły na przyszłości naszego kraju, naszych krajów – mówił prezydent Ryszard Nowak.

Jak podkreślają organizatorzy, młodzi ludzie spotykają się po to, by ich głos był słyszany w Europie. Podczas spotkań z wybitnymi politykami, ekonomistami, szefami państw i korporacji liderzy jutra nawiązują kontakty i konfrontują poglądy, by tworzyć idee dla przyszłości Europy. Na przestrzeni dekady w spotkaniach FEML wzięło udział ponad 3 tys. uczestników. Wiele osób dziś pełni ważne funkcje w swoich państwach.

X Forum Ekonomiczne Młodych Liderów
Uczestnicy Forum Ekonomicznego Młodych Liderów podczas obrad w „Sokole”. Fot. UM Nowego Sącza

Obrady Forum będą się odbywać w MCK Sokół do 9 września. Oprócz dyskusji, warsztatów i spotkań przewidziano także bankiet dla uczestników, wystawiony w ratuszu przez prezydenta miasta, uroczystą kolację oraz „międzykulturowy wieczór” w jednym z nowosądeckich lokali gastronomicznych. Zakończenie spotkania młodych liderów nastąpi w Krynicy, podczas odbywającego się tam 15. Forum Ekonomicznego.

Organizatorami X Forum Ekonomicznego Młodych Liderów są: Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Miasto Nowy Sącz. Głównym partnerem Forum jest Województwo Małopolskie.

(edred)

Reklama