Strona główna Kultura i imprezy

Rozpoczęły się przesłuchania II etapu XVIII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

Gabriela Gołaszewska
Gabriela Gołaszewska, fot. Piotr Droździk

Występem Chaorana Zuo, 29-letniego tenora z Chin, rozpoczęły się dziś, we wtorek, 30 kwietnia, przesłuchania II etapu XVIII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

– Jestem zadowolony. Dobrze mi poszło – mówił Chaoran Zuo po zejściu ze sceny. Ten chiński artysta absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie profesor Joanny Kozłowskiej-Szczepaniak zaprezentował m.in. arię Jontka z IV aktu „Halki” Moniuszki. – To moja ulubiona aria. Bardzo lubię ją wykonywać. Język polski wcale nie jest dla mnie trudny do śpiewania. Najtrudniejszy do śpiewania jest dla mnie rosyjski – podkreślał.

Przypomnijmy, że do II etapu zostało zakwalifikowanych 25 śpiewaków z 6 krajów: 18 Polaków i po dwóch uczestników z Chin i Ukrainy oraz po jednym z Rosji, Rumuni i Irlandii. Artystów ocenia jury złożone z artystów, agentów operowych, pedagogów i przedstawicieli instytucji muzycznych, w którym obok przewodniczącej Małgorzaty Walewskiej zasiadają: Josef Fuchs – dyrektor ds. obsad w Nederlandse Reisopera, Katarzyna Oleś-Blacha – śpiewaczka, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Ryszard Karczykowski – śpiewak, pedagog śpiewu, Izabela Kłosińska – śpiewaczka, dyrektor ds. obsad w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, Franziska Hunke – dyrektor Agencji „Artista International” w Monachium, Constanze Könemann – dyrektor Agencji Canto+ w Baden-Baden oraz Wojciech Maciejowski – śpiewak, pedagog śpiewu, sekretarz jury.

Przypomnijmy, że śpiewacy w II etapie wykonują 3 lub 4 utwory wybrane przez jury z podanego przez uczestnika programu. Jutro, w środę (1 maja) w II etapie rozegrany zostanie konkurs pieśni, w którym udział weźmie 15 śpiewaków. W środę także, wieczorem poznamy finalistów tegorocznego konkursu.

Konkurs zorganizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ transmitowany jest także przez Internet na stronie: www.adasari.pl.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, biuro prasowe festiwalu
Reklama