Strona główna Wiadomości

Rozpoczęto budowę nowego gmachu sądu

Reklama
Projekt Sądu Rejonowego w Nowym Sączu
Wizualizacja projektu Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Fot. Warbud S.A.

W czwartek przy ulicy Grunwaldzkiej oficjalnie rozpoczęto budowę nowego gmachu Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Inwestycja, po raz pierwszy realizowana przez administrację rządową w formule partnerstwa publiczno – prywatnego (PPP), ma być gotowa pod koniec 2017 roku.

– To jest debiut i jeżeli się powiedzie, to będzie zielone światło dla wielu innych inwestycji rządowych, nie tylko w sferze wymiaru sprawiedliwości, ale i innych inwestycji publicznych, które mogą być realizowane w formule PPP – podkreślił obecny na uroczystości rozpoczęcia budowy Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Mirosław Józefczuk, członek zarządu wykonawcy i partnera strony rządowej – firmy Warbud S.A. – podkreślił, że budynek nowego sądu powinien być oddany do użytku pod koniec 2017 roku (kilka miesięcy wcześniej, niż pierwotnie zakładano).

wbicie pierwszej łopaty na budowie Sądu Rejonowego w Nowym Sączu przy ul. Grunwaldzkiej
Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Rozwoju, Sądu Okręgowego i Rejonowego w Nowym Sączu oraz firmy Warbud S.A. symbolicznie wbijają pierwszą łopatę w plac budowy nowego Sądu Rejonowego przy ul. Grunwaldzkiej. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Przy ul. Grunwaldzkiej zaplanowano budowę czterokondygnacyjnego budynku sądowego o całkowitej powierzchni ponad 10 tys. mkw wraz z parkingiem podziemnym, pełną infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu oraz jego kompleksowym wyposażeniem. W budynku mieścić się będzie: 18 sal rozpraw wraz z pokojami narad i świadków, ok. 50 gabinetów sędziowskich, ok. 80 pokoi biurowych, pomieszczenia socjalne, pomocnicze i techniczne. – Nowoczesna siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu ma odpowiadać wysokim standardom pracy i obsługi interesantów (m.in. zapewniać odpowiednią powierzchnię sal rozpraw, efektywną obsługę i komunikację, bezpieczeństwo i archiwizację dokumentów) przy optymalizacji kosztów, w szczególności wysokiej efektywności energetycznej obiektu – podkreśla komunikat Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Inwestycja, której wykonawcą jest Warbud S.A. zostanie zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Stroną odpowiadającą za wykonanie projektu (prowadzonego pod kierunkiem Ministerstwa Sprawiedliwości) jest Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.

Warbud, który na początku 2015 roku – z ofertą opiewającą na prawie 123 mln zł brutto wygrał przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowej siedziby nowosądeckiego Sądu Rejonowego – w sierpniu podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na finansowanie projektu. Natomiast koszt inwestycji dla strony publicznej to 6,1 mln zł rocznie przez cały czas trwania umowy. Cena obejmuje koszty zaprojektowania, budowy, kompleksowego utrzymania budynku, a nawet zużycia energii cieplnej i w dużej części elektrycznej – przez partnera prywatnego przez 20 lat, a także koszt odsetek od finansowania w państwowym BGK.

Po 20 latach budynek zostanie przekazany na własność sądu.

Wizualizacja nowego Sądu Rejonowego w Nowym Sączu
Wizualizacja projektu Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Fot. Warbud S.A.

Zarówno już wykonane prace projektowe jak teraz właśnie rozpoczęte budowlane będą prowadzone przez spółki należące do firmy Warbud S.A., jednej z największych firm budowlanych w Polsce. Wiodącym udziałowcem działającej na naszym rynku od 1989 roku spółki jest francuski potentat rynku budowlanego Vinci Construction. Warbud zrealizował ponad 300 projektów, m.in. dwie stacje warszawskiego metra, pylony Mostu Świętokrzyskiego w Warszawie, szereg hoteli w całym kraju, port lotniczy w Gdańsku i Centrum Nauki Kopernik.

(JO)

Reklama