Strona główna Wiadomości

Rozpoczęto zwożenie elementów konstrukcji nowego mostu na Dunajcu

transport elementów mostu na Dunajcu w Nowym Sączu
Transport pokonuje Rondo im. św. Jana Pawła II. Fot. UMNS

Pierwsze elementy konstrukcji stalowych nowego mostu na Dunajcu trafiły w czwartek rano na plac budowy. Transport dwóch tzw. rusztów – o długości około 33 metrów i wadze 30 ton każdy – z Będzina na Śląsku do Nowego Sącza zajął 5 godzin.

Transport wyruszył z wytwórni konstrukcji stalowych należącej do wykonawcy budowy mostu – firmy Banimex – w środę około godz. 23:00. Dwie ciężarówki eskortowała ekipa w autach-pilotach. – Przewóz elementów o takich gabarytach to duże wyzwanie logistyczne, wiążące się z zapewnieniem odpowiedniego zaplanowania transportu oraz koniecznością czasowego demontażu elementów infrastruktury drogowej – podkreśla Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Konwój dotarł do Nowego Sącza w czwartek po godzinie 4 rano. – Kolejne części konstrukcji mostu będą dostarczane na bieżąco z dwóch wytwórni konstrukcji stalowych z Grybowa oraz ze Śląska – zapowiada dyrektor MZD.

Rozładunek na placu budowy. Fot. UMNS

Zakończenie „przebudowy układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” ma nastąpić w grudniu 2018 roku.

Zakres prac obejmuje m.in. budowę nowego (w miejsce rozebranego już Mostu Heleńskiego na Dunajcu), dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

Przetarg na wykonawstwo inwestycji wygrał Banimex z Będzina, oferując najniższą cenę – 76 mln 457 tys. zł. Prace są finansowane w większości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

(JO)

Reklama