Strona główna Kultura i imprezy

Rozpoczyna się 7. edycja Pannonica Festival

Pannonica Festival
Pannonica 2018. Fot. Andrzej Rams

Niezmiennie od siedmiu lat, w ostatni sierpniowy weekend, Barcice zamieniają się w prawdziwą stolicę bałkańskich rytmów. 12 koncertów – w tym prawdziwe legendy gatunku, ponad 60 wydarzeń towarzyszących oraz spodziewana rekordowa liczba uczestników – ponad 20 tysięcy! Pannonica Festival rozpocznie się w czwartek 29 sierpnia i potrwa do soboty.

Barcice to niewielka, urokliwa miejscowość w województwie małopolskim, położona w Dolinie Popradu. Dla stałych bywalców festiwalu funkcjonuje pod nazwą „krzaki nad Popradem”. To właśnie w „krzakach nad Popradem” odbywa się najważniejszy i największy festiwal muzyki bałkańskiej w Polsce. Doceniony w 2019 roku przez prestiżowy brytyjski „Songlines Magazine”, który uznał Pannonica Festival za jeden z najlepszych festiwali prezentujących muzykę ethno i world music na świecie. Festiwal jest swoistym fenomenem na kulturalnej mapie Polski. A to wszystko dzięki wizji, zaangażowaniu i uporowi – Wojciecha Knapika, pomysłodawcy, inicjatora i dyrektora Festiwalu.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „The Legendary!”, na festiwalowej scenie usłyszymy prawdziwe legendy. Niekwestionowaną gwiazdą będzie Goran Bregović, który w drugi dzień festiwalu wystąpi ze swoją słynną Orkiestrą Weselno-Pogrzebową. Pierwszego dnia zaprezentuje się macedoński Kočani Orkestar – prawdziwa legenda, zespół ceniony i rozpoznawalny na całym świecie. Ich największy przebój „Siki Siki Baba” został włączony do ścieżki dźwiękowej hollywoodzkiego hitu filmowego „Borat, podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”.

W ostatni dzień festiwalu na scenie pojawią się dwa zespoły zaliczone bezdyskusyjnie, do plejady festiwalowych legend: Bulgarian Voices Angelite – 20 śpiewaczek dysponujących niezwykłym polifonicznym instrumentem w postaci głosów, kontynuatorek sławnej, wielowiekowej tradycji bułgarskiej sztuki śpiewu oraz niezwykła muzyczna postać, serbski mistrz fruli – maestro Bora Dugić.

Czas między koncertami można wypełnić dobrym jedzeniem, kąpielą w Popradzie lub uczestnictwem w licznych warsztatach. Lista wydarzeń towarzyszących jest imponująca: od animacji i zabaw dla dzieci, przez warsztaty: teatralne, tańców gruzińskich, automasażu, wątpienia i śmiechu, po spływ pontonami Popradem: Rytro-Barcice. Jak co roku, najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem będzie „Guczodisko”, o którego oprawę muzyczną zadba DJ. Ivan Radojević. Organizatorzy, którym przyświeca idea, by utrzymywać festiwal w duchu slow food, slow life i eko, zaproszą uczestników do debaty pod hasłem „jak uczynić Pannonikę festiwalem zero-waste?”.

Szczegółowy program: www.pannonica.pl
tekst przygotowany przez organizatorów