Strona główna Twoje miasto

Rozpoczyna się III Kongres Kultury Regionów

Reklama

III Kongres Kultury RegionówPrzez najbliższe cztery dni, od 17 do 20 października Nowy Sącz stanie się areną debaty poświęconej kulturze regionalnej w Polsce. Wszystko za sprawą III Kongresu Kultury Regionów, który w tym roku odbywa się pod hasłem „NOWORODAK, czyli transmisyjna płodność dziedzictwa”.

Nasza kultura regionalna jest niezwykle silna, ale mimo to wymaga od nas troski o jej zachowanie i rozwijanie. Właśnie temu służą organizowane cyklicznie kongresy kultury regionów, które są skoncentrowane na naszej tożsamości i podkreślają jej wagę. Bo kultura regionalna znaczy tyle, co własna tożsamość. Jesteśmy tacy, jak kultura naszych regionów – wyjaśnia ideę wydarzenia jego inicjator Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Na stronie tegorocznego kongresu czytamy: „Każdy pragnie być u siebie. Ktoś powie – truizm. Ale to głęboka prawda o dążeniu do poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Tymczasem terytorium, nie tylko geograficzne, ale i kulturowe, bywa chronione z determinacją i grupy, które nabyły swoje prawa własności „przez zasiedzenie”, mają naturalną skłonność do dyktowania wszystkim innym miejscowych prawd i praw. Na Sądecczyźnie funkcjonuje jeszcze taki tradycyjny podział ludzi ze względu na stopień ich zżycia ze wspólnotą. Są więc pnioki – tutejsi od pokoleń, następnie krzoki – dzieci przybyszów, które urodziły się już na „naszej” ziemi. I wreszcie ptoki – wędrowcy, których rozmaite okoliczności rzuciły w te okolice. Ten podział wyznacza pewną hierarchię. Co wolno pniokowi, o tym ptok może tylko pomarzyć”.

Właśnie tej refleksji dotyczącej lokalnej tożsamości, ale też umiejętności prowadzenia międzykulturowego dialogu i asymilowania przybyszów z zewnątrz będzie dotyczył III Kongres Kultury Regionów, w którego programie znalazły się m.in.: wykład inauguracyjny Szymona Hołowni, panele i dyskusje, aż 16 warsztatów (w tym warsztaty terenowe), koncert heligonistów, wystawa tradycyjnych zabawek, unikatowe widowisko oraz etnozlotowisko. A wszystko to przez cztery dni, od 17 do 20 października w Nowym Sączu i Rytrze.

Więcej o kongresie na stronie wydarzenia: www.kultura-regionow.pl

tekst nadesłany przez Biuro Prasowe UMWM

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na twojemiasto@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama