Strona główna Wiadomości

Rozpoczynają się prace związane z budową nowego mostu. MZD pokazuje kolejne wizualizacje

W poniedziałek rozpoczęły się prace przy ul. Krakowskiej, związane z niezbędnym przełożeniem sieci: wodociągowej, gazowej, teletechnicznej, elektrycznej i kanalizacyjnej. – Mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu drogowym. Prace będą prowadzone z zajęciem części chodnika oraz fragmentu jezdni. Kierowców oraz pieszych prosimy o zachowanie ostrożności – poinformował Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu.

Firma Banimex – generalny wykonawca nowego mostu na Dunajcu i przebudowy układu komunikacyjnego wokół niego zakłada, że zamknięcie dla ruchu kołowego mostu heleńskiego nastąpi na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Natomiast rozpoczęcie robót drogowych, związanych z przebudową skrzyżowań i dojazdów do mostu przewidywane jest w kwietniu 2018 roku.

Tymczasem Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu przedstawił nowe wizualizacje przyszłej przeprawy, która powinna zostać zbudowana do końca 2018 roku. Jak zaznacza MZD, wizualizacje prezentują konstrukcję mostu a nie sposób jego malowania (w rzeczywistości prawdopodobnie użyty zostanie kolor jasnoszary). Wcześniej prezentowane wizualizacje zobaczysz m.in. tutaj

Przypomnijmy, że po rozbiórce obecnego mostu im. J. Piłsudskiego ma powstać w jego miejsce nowy, dwuprzęsłowy obiekt. – Konstrukcja przęsła obiektu to łuk z jazdą dołem z żelbetową płytą pomostu opartą na stalowym ruszcie. Pomost podwieszony został do dźwigarów łukowych za pomocą wieszaków w sieciowym układzie – network arch. Dzięki temu przekroje łuku mogą być zaprojektowane jako mniejsze względem klasycznego układu wieszaków – tłumaczył na początku roku szczegóły projektu Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Ze względu na lokalizację mostu w pobliżu starówki, projektanci z wyłonionej w przetargu firmy Trasal z Rzeszowa mieli za zadanie „wtopić” obiekt w otoczenie i krajobraz. Dlatego zastosowano właśnie m.in. siatkowy układ wieszaków w stylu „network arch”, jasny kolor konstrukcji łuku i wieszaków, bariery drogowe o prowadnicy rurowej oraz balustrady z wypełnieniem siatkowym.

Zakres „przebudowy układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” obejmuje m.in. rozbiórkę obecnego mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

Przetarg na wykonawstwo inwestycji wygrał Banimex z Będzina, oferując najniższą cenę – 76 mln 457 tys. zł. Prace będą finansowane w większości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

(JO)