Strona główna Wiadomości

Rozpoczynają się prace związane z budową nowego mostu. MZD pokazuje kolejne wizualizacje

W poniedziałek rozpoczęły się prace przy ul. Krakowskiej, związane z niezbędnym przełożeniem sieci: wodociągowej, gazowej, teletechnicznej, elektrycznej i kanalizacyjnej. – Mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu drogowym. Prace będą prowadzone z zajęciem części chodnika oraz fragmentu jezdni. Kierowców oraz pieszych prosimy o zachowanie ostrożności – poinformował Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu.

Firma Banimex – generalny wykonawca nowego mostu na Dunajcu i przebudowy układu komunikacyjnego wokół niego zakłada, że zamknięcie dla ruchu kołowego mostu heleńskiego nastąpi na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Natomiast rozpoczęcie robót drogowych, związanych z przebudową skrzyżowań i dojazdów do mostu przewidywane jest w kwietniu 2018 roku.

Tymczasem Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu przedstawił nowe wizualizacje przyszłej przeprawy, która powinna zostać zbudowana do końca 2018 roku. Jak zaznacza MZD, wizualizacje prezentują konstrukcję mostu a nie sposób jego malowania (w rzeczywistości prawdopodobnie użyty zostanie kolor jasnoszary). Wcześniej prezentowane wizualizacje zobaczysz m.in. tutaj

Przypomnijmy, że po rozbiórce obecnego mostu im. J. Piłsudskiego ma powstać w jego miejsce nowy, dwuprzęsłowy obiekt. – Konstrukcja przęsła obiektu to łuk z jazdą dołem z żelbetową płytą pomostu opartą na stalowym ruszcie. Pomost podwieszony został do dźwigarów łukowych za pomocą wieszaków w sieciowym układzie – network arch. Dzięki temu przekroje łuku mogą być zaprojektowane jako mniejsze względem klasycznego układu wieszaków – tłumaczył na początku roku szczegóły projektu Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Ze względu na lokalizację mostu w pobliżu starówki, projektanci z wyłonionej w przetargu firmy Trasal z Rzeszowa mieli za zadanie „wtopić” obiekt w otoczenie i krajobraz. Dlatego zastosowano właśnie m.in. siatkowy układ wieszaków w stylu „network arch”, jasny kolor konstrukcji łuku i wieszaków, bariery drogowe o prowadnicy rurowej oraz balustrady z wypełnieniem siatkowym.

Zakres „przebudowy układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” obejmuje m.in. rozbiórkę obecnego mostu na Dunajcu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego obiektu z czterema pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Ponadto przebudowane mają zostać ulica Legionów i fragment ul. Krakowskiej. Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Bulwar Narwiku z ul. Tarnowską, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Piotra Skargi zaprojektowano jako rondo typu „średniego”. Natomiast skrzyżowanie ul. Krakowskiej i ul. Legionów z ul. Starowiejską i ul. Dunajcową zaprojektowano jako rondo „małe” o charakterze turbinowym.

Przetarg na wykonawstwo inwestycji wygrał Banimex z Będzina, oferując najniższą cenę – 76 mln 457 tys. zł. Prace będą finansowane w większości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

(JO)

 • Nsowiec

  właśnie takie wsiowe myślenie robi z tego miasta dziurę zabitą dechami. „a walnijmy sobie 30metrowego Chrystusa/ most/ karuzelę/ misia itd, itp -będzie u nas po pańsku i wielkomiejsku” Szkoda tylko że na Jagiellońskiej wiatr hula w pustostanach a na kostce wokół ratusza można podwozie zgubić. Nic to! Będzie wielkomiejsko..

  • piotr

   100 % racji!!!

 • keisyr

  Most bardzo nowoczesny i dobrze że zdominuje krajobraz, bo Nowy Sącz to ma być krajobraz wielkomiejski

 • Nsowiec

  Zgadzam się z Piotrem w 100 procentach. Projekt w przyjętej formie to gigantomania i przerost formy nad treścią. Projektant nie zadał sobie trudu aby uszanować uwarunkowania krajobrazowe i historyczne. Kompletnie zdominuje panoramę miasta położonego na wzgórzu w widłach dwóch rzek.

 • keisyr

  Most heleński bardzo ładny !!!
  Ronda po obu stronach mostu bez sygnalizacji świetlnej to bandytyzm !!!
  Przykładów przestępstw komunikacyjnych Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu jest więcej. Przyklad to rondo Barska-Sucharskiego. Kolejne przestępstwo to brak sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Aleja Piłsudskiego-wyjazd z Agata Meble I Merkury Market. Po otwarciu Agaty kierowcy pozabijają sie na tym skrzyżowaniu !!!

 • Obserwator/Ns

  Most będzie nowoczesny, co do Zamku to są ruiny które chciałbym żeby zostały odbudowane :) No niestety Panie Piotrze most powstanie czy się Panu podoba czy Nie!!!

  • piotr

   Nie mam ani złudzeń ani wątpliwości. I dobrze, że powstanie. Ale jednak – szkoda, że….

   • Obserwator/Ns

    Jest nowoczesny ponieważ przesło ma rozpiętość 160 m czyli na instejacej przeprawie będą 3 podpory a nie jak teraz z 12 podpór co to daje będą tylko 3 dylatacje (łączenia w których najczęściej pojawiają się uszkodzenia) 12 dylatacji ogólnie odniedawna w Polce sa budowane mosty o tak dużej rozpiętość. No niestety dlatego mają wysokość 28m i będą dość wysokie oczywiście że most będzie widoczny z daleka ale myślę że nie zdominuje całkiem panoramy miasta.

    • piotr

     Nareszcie jakieś konkretne informacje. Ale w niczym nie zmieniają mojej krytycznej oceny. W określonych uwarunkowaniach przestrzenno-kulturowo-historycznych nowoczesność obiektu winna manifestować się w sposób je szanujący, a nie „pięścią w mordę”. Vide: Nsowiec (!)

  • piotr

   Na czym polega nowoczesność tego mostu – proszę o uzasadnienie tej oceny. Ja jej nie dostrzegam, ale nie jestem fachowcem. A poza tym – nie pamiętam, abym kiedykolwiek twierdził, że most nie powstanie i że nie podoba mi się pomysł jego budowy. Co innego – jego forma, dokładnie taka sama (prawie) jak mostów „w powiecie”, czyli – poza miastem. I tam – te wysokie przęsła jakoś wpisują się w krajobraz („korespondują z krajobrazem” – jak twierdzi Projektant). A w mieście (prawie w centrum – 100 m od Rynku) pasowało by pomyśleć o formie bardziej adekwatnej.

 • piotr

  Gdzie te góry, do których nawiązanie architekturą mostu deklarował pt. Projektant :-(.
  Dlaczego nie pokazuje na żadnej wizualizacji kontekstu przestrzennego ze Starówką, a szczególnie – z panoramą Miasta?

  • Chrisho

   Pan tylko potrafi narzekać. Wg mnie most jest bardzo ładny, lepszy niż się spodziewałem.
   Co prawda powinien powstać kilkanaście lat temu, ale dobrze, że wogóle powstaje. Ale z tego rozliczą prezydenta Nowaka wyborcy (1 inwestycja na jedną kadencję).
   Tak czy inaczej gratuluje projektantowi pomysłu i liczęz że w rzeczywistości też tak będzie wyglądać

   • piotr

    Pojęcie „ładny” bez jego uzasadnienia (ładny bo…) jest wyłącznie subiektywnym określeniem wrażenia, jaki to coś wywarło na obserwatorze, mogącym – co najwyżej – stanowić informację o indywidualnych preferencjach czy też osobistym guście pt. Chwalącego. Chętnie poznał bym uzasadnienie tej pochwały. Ja wskazałem powody, dla których krytycznie oceniam to „dzieło”. To też moja subiektywna ocena i można z nią dyskutować. Ale dyskusja powinna odnosić się do argumentów – nie stwierdzenia, że „Pan tylko potrafi narzekać”. Odnoszę wrażenie, że „uroda” tego mostu wynika dla piszącego wyłącznie z faktu, że w końcu go budują. Też mnie to cieszy, ale – jak pisałem – mogło to wyglądać (wg. mnie) znacznie lepiej.

    • Chrisho

     A nie widzi Pan, że architektura mostu nawiązuje do – jak Pan napisał – „gór”? Prosze zaproponować inne rozwiązanie, aby wszystkie warunki konstrukcyjne zostały spełnione. Konstrukcja łukowa właśnie imituje „pagórki”. Jakby most był budowany nie na konstrukcji podwieszanej, a tylko przęsłowy na podporach, nie byłoby możliwości upodobnienia do „gór”, ponieważ byłby on zupełnie… płaski..
     Dlatego myślę, że tylko Pan potrafi narzekać, bo czepia się Pan rzeczy, których nie powinien.

     Pozdrawiam i zyczę Wesołych Świąt.

     • piotr

      Pozostaje pytanie, dlaczego most budowany prawie w centrum miasta ma nawiązywać do gór? (których jakoś nie widać na wizualizacjach). A inna forma? Jest wiele rozwiązań . Mnie odpowiadało by takie, które nie górowało by nad panoramą miasta. Wszak to tylko most !!!
      ps. Może w ramach remontu ratusza przebudujmy go, aby nawiązywał do gór (przepraszam za złośliwy żart, ale tłumaczenie, że w Sączu wszystko musi kojarzyć się z górami jest typowe dla tzw. warszawiaków (bez obrazy).

     • Chrisho

      Ależ nie musi nawiązywać o gór. Z Pana pierwszego komentarza wywnioskowałem, że jest Pan zawiedziony brakiem nawiązania konstrukcji do gór.
      Wg mnie taka „wysoka” konstrukcja mostu dodaje pewnej dozy nowoczesności w panoramie miasta, która niestety nie przedstawia się najlepiej. (blokowiska, zapuszczone ruiny zamku, ratusz w opłakanym stanie).
      Jedyne co lekko przysłoni ten most to ruiny zamku, które już bardziej straszą niż sa wizytówką miasta. I nie ma widoków na to, aby zostały uporządkowane/odbudowane.
      Dla Pana to tylko most, dla innych być może obiekt, który będzie jakby nie patrzeć – bramą do miasta – która będzie prezentować sie okazale.
      Wiele osób z zewnątrz kojarzy most Heleński jako nudny i brzydki.
      Teraz przynajmniej jedna z „negatywnych wizytówek” miasta się zmieni.
      Jesli chodzi o krytykę, to zmieniłbym jej kierunek w stronę spraw, które mają wiekszy wpływ na nasze życie. (stan powietrza w Nowym Sączu, brak innych kluczowych inwestycji, brak lobbingu na rzecz połączenia miasta ze stolicą Małopolski/autostradą, ucieczka młodych, brak sensownej strefy ekonomicznej, brak podwyżek płac – co jest skutkiem zamkniecia komunikacyjnego Nowego Sącza)

      I jeszcze zmienie temat:
      Odnośnie komentarzy uzytkownika @keisyr – takie rzeczy może pisac tylko osoba bez wyobraźni i prawa jazdy :)

     • piotr

      Nie twierdzę, że most musi być niższy niż… Nie podoba mi się konstrukcja tego mostu (ogromne przęsła skratowane poprzecznym belkowaniem (ciężki sufit nad głową) i z bocznymi „ścianami” ze skrzyżowanych wieszaków (dla jadącego samochodem – „ściana-kurtyna” ograniczająca widok na boki, czyli na panoramę miasta). Rzecz nie w wysokości, tylko w ciężarze (cokolwiek pod tym pojęciem rozumieć) tego obiektu, katastrofalnie przeskalowanego w stosunku do panoramy Miasta. A co do „straszących ruin Zamku” – trudno polemizować. Można w końcu zasłonić reklamami albo jakimś hotelem. Po co komu takie ruiny…

      Natomiast sugestię o zmianie pola dla krytyki – pozostawiam to Panu. Nie szukam tematów, a jest ich bez liku. Wyraziłem tylko swój osobisty pogląd na architekturę nowego mostu. I tyle.