Strona główna Twoje miasto

Rozstrzygnięcie XXI Konkursu Nowy Sącz Miastem Kwiatów i Zieleni [LISTA NAGRODZONYCH]

Rozstrzygnięcie XXI Konkursu Nowy Sącz Miastem Kwiatów i Zieleni

Państwo Joanna i Leszek Cempowie z osiedla Piątkowa mają najpiękniejszy ogród – tak orzekło jury XXI edycji konkursu „Nowy Sącz – Miastem Kwiatów i Zieleni”. Nagrody i wyróżnienia wręczył laureatom w Pałacu Młodzieży zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż  (27 października). Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

Nowy Sącz był, jest i będzie miastem kwiatów i zieleni i to dzięki państwu i państwa zaangażowaniu, a także Urzędu Miasta – powiedział na uroczystości wręczenia nagród Jerzy Gwiżdż. – Dziękuję wszystkim państwu i służbom miejskim za to, że tak pięknie prezentujecie sądecką zieleń wokół własnych domów i nieruchomości, mieszkań, zakładów pracy, ale także w miejscach publicznych. To wszystko powoduje, że Nowy Sącz jest miastem atrakcyjnym, bardzo dobrze postrzeganym w Polsce. Ludzie chcą tu przyjeżdżać, a kto przyjeżdżał, miał pierwsze skojarzenie: piękna zieleń w Nowym Sączu – podkreślił zastępca prezydenta.

Dowodem na zauroczenie sądecką zielenią są choćby opinie licznych delegacji z kraju, jak i zza granicy, które zgodnie zauważały piękno szaty roślinnej w naszym mieście. To efekt pracy, jaką trzeba włożyć w pielęgnowanie ogrodów i terenów zielonych. – Sam, jako domowy ogrodnik wiem, ile pracy wymaga dbałość o własny ogród. Ale też wiem, że ile razy od wiosny do jesieni się schylam, tyle razy jestem zdrowszy – podsumował Jerzy Gwiżdż.

I nagrodę w kategorii „ogrody przydomowe” otrzymali państwo Joanna i Leszek Cempowie z osiedla Piątkowa. W kategorii „tereny zielone jednostek organizacyjnych” zwyciężyła Grota Matki Bożej przy ul. Tarnowskiej. Łącznie przyznano 33 nagrody i wyróżnienia (zob. listę nagrodzonych). O wrażenia artystyczne zadbał zespół Sądeczoki, działający przy nowosądeckim Pałacu Młodzieży.

To szczególna nagroda, tym bardziej, że się jej nie spodziewaliśmy – powiedziała w imieniu nagrodzonych Krystyna Gurba z przedszkola Miś. – To dla nas takie naturalne, wyglądać pięknie i bawić się z dziećmi w pięknym ogrodzie. Nasze dzieci pięknie pielęgnują ten ogród, a cała edukacja przyrodnicza jest elementem procesu wychowania – dodała laureatka.

Założenia konkursu

Założeniem konkursu jest powrót do tradycji, podniesienie stanu estetycznego miasta, dbałość o otoczenie i czystość oraz pobudzenie wśród mieszkańców inicjatyw w tworzeniu nowego wizerunku miasta.  Konkurs prowadzony jest w kategoriach: ogrody przydomowe, balkony, tereny zielone przy jednostkach organizacyjnych  (na przykład szkoły, zakłady pracy) oraz tereny zielone osiedli.

Przy ocenie szczególnie zwracano uwagę na czystość, estetykę, urządzenie rabat kwiatowych i dobór roślin. Komisja oceniająca brała także pod uwagę elementy małej architektury, funkcjonalność ogrodu, ogródki warzywne i zielarskie, jak również wykorzystanie roślin do osłony miejsc, w których ustawione są  kompostowniki i pojemniki na odpady komunalne.

Konkurs ma charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta. Komisja konkursowa dokonuje wstępnej oceny obiektów na podstawie zdjęć stanowiących załącznik do zgłoszenia, a po ich zweryfikowaniu oględzin wytypowanych obiektów. Przy ocenie obiektów stosuje się punktację od 0 do 10 punktów. Laureaci otrzymują nagrody rzeczowe i finansowe, upominki i dyplomy uznania.

Nagrody rzeczowe, między innymi grill ogrodowy, pilarkę, podkaszarkę do trawy i nożyce elektryczne renomowanych firm ufundowały Spółki miejskie: NOVA, Sądeckie Wodociągi i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Drobne upominki, nagrody  finansowe oraz dyplomy ufundował Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem sądeczan. W tym roku wzięło w nim udział 76 uczestników, więcej niż w roku ubiegłym. – Nasze miasto ma 725 lat, a ciągle wygląda, jakby było nowe; dzięki państwa zaangażowaniu – podkreślił Jerzy Gwiżdż. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Nowego Sącza pod patronatem prezydenta miasta Ryszarda Nowaka.

Lista laureatów konkursu „Nowy Sącz – Miastem Kwiatów i Zieleni 2017”

Zwycięzcy w konkursie w kategorii – ogrody:

I. miejsce: Joanna i Leszek Cempa ( osiedle Piątkowa)
II. miejsce: Janina Warzecha (osiedle Nawojowska)
III. miejsce: Stanisława Szołdra (osiedle Barskie)
III. miejsce: Ludmiła i Jerzy Obrzut (osiedle Nawojowska)

Zwycięzcy w konkursie w kategorii – tereny zielone jednostek organizacyjnych:

I. miejsce: Grota Matki Bożej przy ul. Tarnowskiej (Osiedle Zabełcze
II. miejsce: Przedszkole i Żłobek „Miś” (osiedle Biegonice)
III. miejsce: Miejskie Przedszkole nr 14 ( osiedle Millenium)
III.miejsce: Klub Sportowy Przetakówka

Wyróżnienia w kategorii – balkony:

1) Regina i Janusz Szaroma (osiedle Szujskie)
2) Anna Cabaj ( osiedle Stare Miasto)
3) Agnieszka Starczewska ( osiedle Millenium)
4) Krystyna Żuchowicz (osiedle Wojska Polskiego)

Wyróżnienia w kategorii – ukwiecenie witryn wystawowych przy obiektach handlowych:

1) PPHU Mega (osiedle Stare Miasto)
2) Kawiarenka na Starówce (osiedle Stare Miasto)
3) Cupicha Jubiler (osiedle Stare Miasto)

Wyróżnienia:

1) Elżbieta Jewuła
2) Helena Bożyk
3) Bogumiła Liber
4) Anna Szarota – Cempa
5) Stanisław i Maria Bedus
6) Alina Słowińska
7) Ewa i Krzysztof Mikołajczyk
8) Urszula Świerczek
9) Iwona Nowak
10) Krystyna Leśniak
11) Barbara Grzegorczyk
12) Paweł Filip
13) Zofia Cendrowska
14) Marek Mika
15) Maria Pancerz
16) Edyta Baran
17) Dorota Burnagiel
18) Małgorzata i Jerzy Poręba

Pozostali uczestnicy ukwiecający i utrzymujący swoje posesje w myśl idei „Nowy Sącz – Miastem Kwiatów i Zieleni”:

1) Aleksandra Bartczak-Bargieł
2) Maria Jóźwiak
3) Władysław Marmol
4) Maria Konicka
5) Szkoła Podstawowa nr 6
6) Bogumiła Kałużny
7) Monika Salamon
8) Beata i Stanisław Kotlarz
9) Halina Bocheńska
10) Dorota Góra
11) Ewa Zabrzeska
12) Maria Krzyżak
13) Stanisława Małek
14) Cecylia Popowska
15) Agata Ptaszek
16) Stefan Brdej
17) Jolanta Góra
18) Bożena Szarek

tekst i zdjęcie: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama