Strona główna Wczoraj i dziś

“Ruch” na rynku

Reklama
kiosk Ruch Nowy Sącz lata 60
Kiosk na nowosądeckim rynku, lata 60. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Po natrafieniu na powyższą fotografię, zrobioną na początku lat 60. nie daje nam spokoju jedna kwestia: czy kiosk “Ruchu” został przeniesiony z przeciwległego końca rynku, czy też był okres, że na płycie największego placu w mieście stały dwa kioski? Jak zwykle liczymy na pamięć Czytelników!

Kiosk „Ruchu” na nowosądeckim Rynku, przełom lat 50. i 60. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Kiosk od strony wylotu w ul. Dunajewskiego pojawił się prawdopodobnie pod koniec lat 50., kiedy zlikwidowano funkcjonujący tu “dworzec” autobusowy i oddano obiekt PKS przy Placu Dąbrowskiego (1959). Pierwszy powojenny dworzec autobusowy

Autobus Skoda RO na płycie nowosądeckiego rynku, lata 50. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

„Ruch” został utworzony tuż po zakończeniu I Wojny Światowej jako sieć kiosków dworcowych z tytoniem, prasą i drobiazgami. Pierwszy kiosk otwarto na początku 1919 roku a pod koniec tego samego roku działało już 60 punktów. „Ruch” w 1935 r., jako spółka akcyjna, był jedyną ogólnopolską siecią sprzedaży prasy, posiadał 700 punktów sprzedaży: kioski, stoiska oraz sklepy. Po II wojnie firmę upaństwowiono. W okresie PRL „Ruch” był monopolistą w kolportażu prasy. Od 1992 roku działa jako spółka Skarbu Państwa „Ruch” S.A. Obecnie w skali kraju działa pod tym szyldem około 2000 kiosków i saloników. W samym Nowym Sączu jest ich obecnie 18.

I jeszcze jedno, niepublikowane dotąd zdjęcie z początku lat 60. z tym samym kioskiem, co na pierwszej fotografii:

Rynek w Nowym Sączu, lata 60. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

W tym temacie polecamy również tekst Kioski Ruchu stały na każdym rogu oraz Kiosk Ruchu i Pani Babcia

(jm)

Reklama