Strona główna Wiadomości

Ruszyła rezerwacja na przejazdy pociągami retro

przejazdy pociągami retro Małopolska 2016
Maj 2014. Pociąg retro w drodze do Nowego Sącza. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Można już rezerwować bilety na przejazdy zabytkowymi pociągami po Małopolsce. Pierwszy kurs – z Nowego Sącza do Biecza oraz z Biecza do Gorlic – 3 maja, w Święto Konstytucji.

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei wraz ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce właśnie ogłosili trasy i terminy tegorocznych przejazdów kolejowymi szlakami województwa. Okazji do atrakcyjnej przejażdżki ma być więcej niż w ubiegłych latach – projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”, w ramach którego organizowane są przejazdy, otrzymał 380 tys. zł dotacji od Województwa Małopolskiego.

Do końca roku odbędzie się niemal 30 krótszych i dłuższych przejazdów pociągów zestawionych z historycznej lokomotywy parowej oraz odrestaurowanych wagonów retro z lat 1920 – 1963 z kolekcji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Pierwszy kurs już 3 maja (wtorek), między Nowym Sączem a Bieczem oraz Bieczem i Gorlicami.

W sobotę 28 maja pociąg wyruszy z Nowego Sącza do Krynicy oraz z Krynicy do Muszyny i z powrotem. Dzień później, 29 maja, odbędzie się tradycyjna, szósta już edycja imprezy „Kolej na majówkę! Parowozem przez Galicyjską Kolej Transwersalną” (na trasie z Nowego Sącza do Chabówki).

W każdą z pięciu niedziel lipca (3, 10, 17, 24 i 31.07) pociąg „Transwersalny” przejdzie na trasie Chabówka – Nowy Sącz – Chabówka.

W sobotę 17 września będzie okazja pojechać z Nowego Sącza do Krynicy oraz Muszyny. 18 września (niedziela) trasa powiedzie z Nowego Sącza do Biecza a potem do Gorlic.

W Święto Niepodległości 11 listopada (poniedziałek) zaplanowano przejazd między Chabówką a Nowym Sączem i z powrotem.

Wśród innych tras przejazdu pociągu retro są m.in. Tarnów – Tuchów, Kraków – Wadowice czy Chabówka – Żywiec. Ostatni zabytkowy pociąg w tym roku wyjedzie z Chabówki do Zakopanego 4 grudnia.

– W trakcie każdego z przejazdów przewidziano szereg dodatkowych atrakcji obejmujących m.in. zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne, czy też plenerowe rekonstrukcje historyczne – zapowiada Łukasz Wideł z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Atrakcji nie zabraknie także na pokładzie historycznych składów. Podróżnym w pociągach towarzyszyć będą aktorzy – animatorzy Grup Rekonstrukcji Historycznej PTH oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przebrani w stroje podróżnych z minionej epoki – przedstawicieli dawnego świata podróży. Stałym elementem przejazdów będzie postać dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który będzie „odprawiał” pociągi z poszczególnych stacji, a w czasie jazdy pociągu opowie pasażerom o tradycjach związanych z zawodem kolejarza. W czasie jazdy w wagonach odbędą się konkursy wiedzy o regionie, nagradzane drobnymi upominkami. W pociągach zostanie uruchomiony specjalny wagon barowy- retro, oferujący pasażerom ciepłe i zimne napoje oraz przekąski. O bezpieczeństwo i wygodę pasażerów w pociągu zadbają przeszkoleni i doświadczeni przy obsłudze podobnych imprez konduktorzy.

Bilety można już rezerwować na stronie kolejegalicyjskie.pl Tam też znajdziecie wszelkie informacje o trasach przejazdu, cenach i dodatkowych atrakcjach związanych z projektem „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”.

(JO)

Reklama