Strona główna Wczoraj i dziś

Rynek w Niedzielę Palmową. 60 lat temu

Reklama
Niedziela Palmowa lata 50 Nowy Sącz
Niedziela Palmowa w Nowym Sączu, połowa lat 50. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Po raz pierwszy publikowana fotografia z Niedzieli Palmowej w Nowym Sączu. To prawdopodobnie rok 1955 lub 1956.

Wydarzenie datujemy na podstawie tekstu “Działalność renowacyjna, remontowa i budowlana ks. infułata dr. Władysława Lesiaka” Leszka Migrały w Almanachu Sądeckim (R. XXV NR 3/4 (96/97) Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” Oddział w Nowym Sączu, 2016). Migrała pisze, że wieża północna kościoła pw. św. Małgorzaty była remontowana między 1952 a jesienią 1954 roku. Na zdjęciu wygląda na już odnowioną.

O wieży południowej (na fotografii widać rusztowania) czytamy m.in.:

Zakończenie prac przy wieży północnej umożliwiło przystąpienie w 1956 r. do remontu wieży południowej, którą początkowo planowano zrekonstruować do tej samej wysokości, co wieżę północną. Do zmiany planu w tej sprawie doszło dopiero w trakcie prac remontowo-konserwacyjnych, które wykazały, że pierwotnie była ona niższa, a do jej zrównania z wieżą północną doszło dopiero podczas remontu na początku XIX w., po obniżeniu wieży północnej o dwie kondygnacje. Wieża południowa (ongiś dzwonnica) była równie zniszczona jak wcześniej wyremontowana północna (ongiś strażnica), o czym świadczyły odpadające tynki oraz odłamujące się kawałki kamieni (…)

Remont wieży południowej, w której górnej kondygnacji urządzono punkt katechetyczny, zakończono jesienią 1956 r. Dłużej nieco trwały prace konserwatorskie przy malowidłach, które kontynuowano do lata 1957 r., tj. do czasu przerobienia latarni, zwieńczonej odnowionym krzyżem.

Bardzo prawdopodobne, że mężczyzna w środku fotografii, w kapeluszu i długim płaszczu, to sam ks. Władysław Lesiak, proboszcz parafii św. Małgorzaty (w latach 1949 – 1977).

Niedziela Palmowa na nowosądeckim rynku na dwóch innych, także jeszcze niepublikowanych fotografiach:

Rynek w Nowym Sączu, druga połowa lat 50. Niedziela Palmowa. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Zdjęcia zrobiono prawdopodobnie kilka lat później niż pierwszą fotografię, prawdopodobnie w 1958 roku.

Druga połowa lat 50. Niedziela Palmowa. Palmy na rynku pod ratuszem. Fot. archiwum prywatne / Twój Sącz

Dwa lata temu zamieściliśmy serię unikalnych zdjęć z Niedzieli Palmowej w Nowym Sączu

zobacz koniecznie Niedziela Palmowa 1958 i 1959 [GALERIA ZDJĘĆ]

Część z nich została zrobiona z pewnością tego samego dnia, co fotografie powyżej. Tu także widać pod ratuszem gablotę z nagłówkiem „Współzawodnictwo wzrostem dobrobytu” oraz prezentacją „Planu 5-letniego”. Plan obejmował lata 1956 – 1960 a uchwalono go w lipcu 1957 roku.

(JO)

Reklama