Strona główna Wczoraj i dziś

Rynek – wakacyjna powtórka

CCI20150102
Widok na fragment Rynku i wjazd na ulice Lwowską i Jagiellońską. Fot. T. Hermańczyk / Biuro Wydawnicze „Ruch”

Dziś dwie niepublikowane jeszcze w tej rubryce widokówki nowosądeckiego Rynku z początku lat 70. XX wieku. Zdjęcia wykonał Teodor Hermańczyk, fotograf – dokumentalista i autor książek oraz albumów o tematyce turystycznej (m.in. poświęcone naszemu regionowi „Dolina Popradu” z lat 50. i „Brzegami Popradu” z lat 60.)

Na pierwszej pocztówce widzimy autobus Jelcz (zwany „ogórkiem”) zmierzający „pod prąd”, według dzisiejszych realiów, w stronę ulicy Jagiellońskiej. Na zdjęciu są „Piwa Okocimskie” (Rynek 29), kamienica na rogu Lwowskiej i Jagiellońskiej w której przed wojną działała jedna z pierwszych aptek w mieście czy nowa wówczas nawierzchnia Rynku.

Ale tym razem nie będziemy się o tym wszystkim rozpisywać, bowiem publikację traktujemy jako pretekst do przypomnienia wielu wcześniejszych tekstów i zdjęć z rubryki „Wczoraj i dziś” poświęconych temu fragmentowi miasta.

A co między innymi można zobaczyć na zdjęciach z naszego Rynku? Niezwykłe auto własnej konstrukcji stojące przed ratuszem w 1965 roku; stację benzynową z przełomu lat 50. i 60. (a tutaj stacja z innej perspektywy oraz z jeszcze innego punktu widzenia); panoramę miasta z ratusza nakręconą w 1969 roku na potrzeby filmu „Dziura w ziemi” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka; zmieniające się latarnie w centrum; ratusz ze stojącym przed nim stylowym autem marki Warszawa; centrum miasta sprzed niemal pół wieku widziane z powietrza.

Publikowaliśmy już sporo fotografii z kategorii „komunikacyjnej”: przystanek autobusowy tuż pod samym ratuszem w latach 50.; autobus Jelcz wyjeżdżający z ulicy Lwowskiej; inny typ autobusu, San H100B jadący jako „siódemka” na Dworzec PKP; znowu „ogórek” wyjeżdżający z Rynku w ul. Dunajewskiego w 1978 roku; pierwsze parkomaty w mieście oraz opis miasta i dróg z przewodnika z 1960 roku,

Wreszcie w naszym archiwum znajdziecie sporo o gastronomii sądeckiej z czasów PRL, w tym o jednej z najpopularniejszych knajp – Staropolskiej (Rynek 28, wcześniejsze nazwy to Staromiejska, Ratuszowa, Podhalanka), o poprzedniej fontannie na Rynku oraz o najdłużej działających przy Rynku sklepach.

Na koniec druga pocztówka – fotografia wykonana spod kasztanowca. Na przystanku, który wówczas się w tym miejscu znajdował, stoi autobus SAN H27B (tak przynajmniej uważają eksperci z Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji w Nowym Sączu). A tuż za autobusem dostrzeżemy „Syrenkę”.

(jm)

5006252888
Nowy Sącz, Rynek, początek lat 70. Fot. T. Hermańczyk / Biuro Wydawnicze „Ruch”

 

 

Reklama