Strona główna Wiadomości

Są pierwsze wizualizacje nowego stadionu miejskiego oraz wstępna koncepcja przebudowy

projekt stadionu Sandecji wizualizacja

Projektant miejskiego stadionu przy ul. Kilińskiego – Pracownia Projektowa „ATS 999” z Białej Podlaskiej – przedstawił pierwsze wizualizacje obiektu i wstępną koncepcję jego przebudowy. Projekt budowlany wraz z niezbędnymi pozwoleniami powinien być gotowy w pierwszych miesiącach 2019 roku.

– Obecnie koncepcja będzie uzgadniana i opiniowana m.in. przez Miejską Komisję Urbanistyczno – Planistyczną, Polski Związek Piłki Nożnej, Policję oraz Straż Pożarną – poinformował Lesław Chełmecki, kierownik Referatu Przygotowania Inwestycji i Remontów z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Koncepcja przewiduje m.in. całkowitą rozbiórkę obecnych trybun oraz budynku klubowego przy ul. Kilińskiego 47. Nowa płyta boiska będzie w tym samym miejscu co dziś. Na miejscu zostaną też cztery maszty oświetleniowe. Nowy stadion będzie miał 8 200 miejsc (budowanych etapami) i ponad 6,4 tys. m kw. powierzchni użytkowej.

Wokół obiektu powstanie około 300 miejsc parkingowych. Poza bryłą obiektu zaplanowano trzy kasy biletowe.

Główną trybuną (na około 3 000 miejsc) ma być trybuna południowa (od strony ul. Kilińskiego) wraz z czterokondygnacyjnym budynkiem. Na jego parterze znajdą się m.in. szatnie dla zawodników i sędziów oraz strefa dla mediów i gości VIP. Na pierwszym piętrze zlokalizowana będzie sala konferencyjna wraz z pomieszczeniami klubowymi. Drugie piętro budynku to strefa VIP i studia telewizyjne. Na trzecim piętrze, oprócz szeregu pomieszczeń technicznych, znajdzie się 10 tzw. skyboksów czyli ekskluzywnych, zamkniętych lóż (możliwych do wynajęcia np. przez firmy) z wyjściem na balkon i doskonałym widokiem na boisko.

Pod pozostałymi trybunami (północna na 1 600 miejsc, wschodnia 1 300 i zachodnia 2 300 miejsc) zaprojektowane zostaną miejsca dla gastronomii, toalety, pomieszczenia socjalne i techniczne.

Jak czytamy w opracowaniu projektantów, „obiekt spełniał będzie wymagania PZPN wg podręcznika licencyjnego dla klubów ekstraklasy na rok 2018/2019, oraz kat. UEFA III”.

Przypomnijmy, że w przetargu na „opracowanie i wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla zamierzenia inwestycyjnego związanego z przebudową i rozbudową Stadionu Miejskiego w Nowym Sączu przy ul. Kilińskiego 47 wraz z wyposażeniem, infrastrukturą i zagospodarowaniem otoczenia obiektu” wzięło udział czterech oferentów. Najtańszą ofertę – 651 900 zł brutto – złożyła Pracownia Projektowa ,,ATS 999″ z Białej Podlaskiej.

Umowę z Wykonawcą podpisano 18 czerwca br. Na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń Wykonawca będzie ma 230 dni. Potem dodatkowe dwa miesiące na przekazanie Zamawiającemu prawomocnych pozwoleń na budowę.

Według zapowiedzi obecnych władz miasta, wykonawstwo inwestycji ma być przedmiotem osobnego przetargu, który zostanie ewentualnie ogłoszony po realizacji projektu stadionu.

W maju ub. roku, gdy już wiadomo było, że Sandecja awansowała z 1 Ligi do Ekstraklasy, władze Nowego Sącza zadeklarowały błyskawiczną (w ciągu roku) budowę nowego stadionu. W październiku 2017 roku ogłoszono przetarg na przebudowę i rozbudowę Stadionu Miejskiego, który w grudniu unieważniono. – Miasto stać na to, żeby w latach 2018 i 2019 wydać maksymalnie 50 milionów na budowę stadionu – tłumaczył wówczas prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Jedyna oferta opiewała na niespełna 60 mln zł brutto.

Sandecja utrzymała się w Ekstraklasie tylko jeden sezon (mecze w roli gospodarza rozgrywała na wynajmowanym obiekcie w Niecieczy). Obecnie rozpoczęła rozgrywki w Fortuna 1 Liga i mecze „domowe” odbywają się przy ul. Kilińskiego (to ten obiekt ma być przebudowany).  Na przystosowanie obiektu miasto, które jest właścicielem stadionu (a także 100 procent akcji spółki Miejski Klub Sportowy Sandecja), wydało około 700 tys. zł.

(JO)