Strona główna Z kraju

Sadeccy policjanci rozpoczęli służbę na stokach

policjanci na stokach

Od 27 grudnia, wymiennie na sześciu stokach narciarskich w Krynicy, Tyliczu, Wierchomli i Rytrze będą pełnić służbę policyjni narciarze z sądeckiej komendy. 27, 29 i 31 grudnia pojawią się na zmianę na trzech stokach w Krynicy-Zdroju i Tyliczu, natomiast 28 i 30 grudnia będą pełnić służbę na stoku w Wierchomli i w Rytrze. Takie patrole będą kontynuowane w okresie ferii zimowych i w zależności od aury potrwają do 4 marca.

Funkcjonariusze będą pełnić służbę nie tylko na stoku, ale również na terenie do niego przyległym, wraz z parkingiem i bazą gastronomiczną znajdującą się w rejonie stacji narciarskiej. Ich głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz ochrona życia i zdrowia narciarzy, czyli m.in. zapobieganie bójkom, pobiciom, narażeniu na utratę życia lub zdrowia czy uszkodzeniu ciała. Rolą policjantów będzie także zapobieganie kradzieżom, szczególnie sprzętu narciarskiego.

Niestety do kradzieży na stokach i w ich rejonie dochodzi często z nieuwagi samych poszkodowanych. Narciarze schodząc ze stoku by zjeść ciepły posiłek czy skorzystać z toalety w lokalu gastronomicznym, zostawiają narty czy inny sprzęt narciarski przed lokalem bez żadnej opieki. Nie proszą nikogo o jego popilnowanie, jak również nie umieszczają w lokalu w miejscu do tego wyznaczonym. Takie sytuacje prowokują złodziei do działania, dlatego też już sama obecność policjantów na stoku zadziała prewencyjnie, ponieważ złodziej, który zamierza wykorzystać taką sytuację, nie odważy się na kradzież pod czujnym okiem funkcjonariuszy.

Policjanci będą też wyciągać konsekwencje wobec osób jeżdżących na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. Za takie przewinienie ustawodawca przewidział karę grzywny (zgodnie z treścią art. 24 kodeksu wykroczeń od 20 zł do 5 tys. zł).

Dbając o bezpieczeństwo narciarzy, policjanci będą też zwracać uwagę na osoby które łamią zasady bezpieczeństwa, regulamin stoku, czy też nie korzystają z kasku ochronnego, do którego używania zobowiązane są osoby, które nie ukończyły 16-go roku życia.

W ramach służby na stoku, policjanci będą też ścisłe współpracować z ratownikami GOPR-u, wspomagając ich działania podczas wydarzeń nadzwyczajnych w górach, jak również udzielać pomocy uczestnikom zdarzenia, ustalać jego przebieg i świadków. Będą również reagować na każdą prośbę o udzielenie pomocy.

W razie wystąpienia przypadków łamania prawa czy wydarzenia nadzwyczajnego, należy dzwonić pod numer alarmowy 112 lub kontaktować się z ratownikami GOPR pod nr tel. 985 lub 601 100 300.

tekst i zdjęcie Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu
Reklama