Strona główna Wiadomości

Sądeccy policjanci z kamerami przy mundurach

Reklama
kamery nasobne
Fot. KMP Nowy Sącz

Funkcjonariusze sądeckiej policji zostali wyposażeni w osobiste kamery instalowane przy mundurze. Urządzenia będą rejestrować obraz i dźwięk w czasie interwencji.

– Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu jako pierwsza jednostka w garnizonie małopolskim otrzymała do użytkowania kamery nasobne, bo tak fachowo nazywa się ten sprzęt. Po wdrożeniu systemu ich obsługi urządzenia trafiły do policjantów Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji i od dzisiaj będą używane w codziennej służbie – mówi Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej KMP w Nowym Sączu.

Jak podaje Policja, głównym celem wykorzystywania kamer jest “transparentność policyjnych działań oraz ochrona obywateli, ale także ochrona prawna dla samych funkcjonariuszy”. – Zarejestrowany materiał audio-wideo będzie można wykorzystać np. w prowadzonych postępowaniach karnych, w sprawach o wykroczenia czy dyscyplinarnych – dodaje Aneta Izworska.

Kamery zostały zakupione przez Komendę Główną Policji w przetargu, którego zwycięzca za dostarczenie ponad 2 tys. urządzeń dla jednostek w całym kraju otrzymał 14 mln zł. Zgodnie z Programem Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020 wszystkie komendy miejskie i powiatowe w całym kraju zostaną wyposażone w ten sprzęt.

Zgodnie z wymaganiami Policji cyfrowe kamery zapewniają m.in. możliwość nałożenia na nagrania znaku wodnego, zawierającego co najmniej identyfikator kamery, identyfikator użytkownika kamery oraz datę i czas rejestracji. Funkcjonariusze mogą za ich pomocą nagrywać obraz, w tym w warunkach słabego oświetlenia, przy oświetleniu ulicznym czy też wewnątrz budynków. Kamery nagrywają też dźwięk eliminując hałas tła.

(edred)