Strona główna Wiadomości

Sądeccy ratownicy wylecieli do Nepalu

MGPR NepaluPiętnastu nowosądeckich strażaków ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej weszło w skład 81-osobowej ekipy Państwowej Straży Pożarnej, która w niedzielę wyleciała do Nepalu z pomocą po katastrofalnym trzęsieniu ziemi.

Po trzęsieniu ziemi jakie miało miejsce 25 kwietnia (wstrząs miał siłę 7,9 w skali Richtera) zginęło wiele osób. Rzecznik policji nepalskiej podał, że w samym Nepalu zginęły 1953 osoby, w tym w Katmandu – co najmniej 721. W Indiach władze poinformowały o 53 ofiarach śmiertelnych. Według oficjalnych chińskich źródeł w Tybecie zginęło 17 osób. Łącznie rannych jest 5 tys. ludzi.

W niedzielę rano wyczarterowanym samolotem do Katmandu wyleciała ciężka grupa poszukiwawczo-ratownicza Państwowej Straży Pożarnej HUSAR. Ze strażakami leci 12 psów ratowniczych. Na miejsce akcji grupa powinna dotrzeć po 12 godzinach. Decyzję o wysłaniu grupy podjęła minister spraw wewnętrznych po apelu nepalskiego rządu do społeczności międzynarodowej  o pomoc ratowniczą i humanitarną.

– Nasi strażacy będą mieli do dyspozycji kilka ton sprzętu ratowniczego m.in. geofony, kamery wziernikowe, sprzęt hydrauliczny, pneumatyczny, sprzęt do stabilizacji budynków oraz sprzęt medyczny. Zabierają ze sobą całe zaplecze logistyczne, środki łączności, żywność oraz wodę. Planują, że pozostaną na miejscu nawet kilkanaście dni. Polska grupa jest grupą samodzielną, certyfikowaną, jest więc w pełni przygotowana na samodzielne działanie. Większość strażaków, którzy lecą na miejsce zdarzenia ma duże doświadczenie w tego typu akcjach – poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Nowosądeccy strażacy od lat biorą udział w akcjach ratunkowych w kraju i na świecie. Uczestniczyli m.in. w poszukiwaniu ofiar trzęsień ziemi w Turcji, Pakistanie, Indonezji i na Haiti.

Na podstawie trójstronnego porozumienia zawartego pomiędzy Małopolskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, Komendantem Miejskim PSP w Nowym Sączu oraz Komendantem Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, 9 lipca 2002 r. funkcjonująca w strukturach PSP od roku 1998 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Nowy Sącz, przekształcona została w Małopolską Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą PSP.

Jej skład tworzą wybrani ratownicy z Jednostek Ratowniczo Gaśniczych nr 2 i nr 1 KM PSP Nowy Sącz oraz funkcjonariusze Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu, a także wybrani pracownicy Szkoły Aspirantów PSP Kraków.

W 2013 roku, w związku z reorganizacją grup specjalistycznych PSP, Małopolska Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza została przemianowana na Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą „Nowy Sącz”.

(edred)

 

 

 

Reklama